Radioterapia
Radioterapia jest jedną z głównych metod leczenia nowotworów. Jej zadaniem jest uszkadzanie komórek nowotworowych za pomocą promieniowania jonizującego. Dotychczas pacjenci naszej filii we Włocławku musieli pokonywać niemal 100 kilometrów, żeby skorzystać z tej techniki leczenia w Bydgoszczy. Jednak wszystko się zmieniło, gdyż już od 7 listopada 2016 roku rozpoczął swoją działalność nowo wybudowany Zakład Radioterapii we Włocławku, który znajduje się przy ulicy Łęgskiej 53. Powstał on zaledwie 300 metrów od Centrum Diagnostyczno-Leczniczego. W Zakładzie Radioterapii we Włocławku będzie napromienianych rocznie ok. 700 – 900 pacjentów.
Chorzy są napromieniani w systemie jednozmianowym w godzinach 8:00-15:00 codziennie o wyznaczonej porze (godzina napromieniania uzgadniana jest z pacjentem przy wprowadzaniu na aparat).
Konsultacje w Zakładzie Radioterapii we Włocławku dla pacjentów pierwszorazowych odbywają się trzy razy w tygodniu w poniedziałek, wtorek i piątek od godziny 9:00. W celu umówienia się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny z Sekretariatem lub Recepcją Zakładu.
Pacjenci w trakcie leczenia w Zakładzie Radioterapii we Włocławku mają również możliwość korzystania z darmowych miejsc noclegowych w hotelu w ramach refundacji NFZ.
Pacjenci po radioterapii są kontrolowani w Poradni Radioterapii Centrum Diagnostyczno-Leczniczego we Włocławku przy ul. Królewieckiej 2a po wcześniejszym zarejestrowaniu się pod numerami: (54) 230 13 00, (52) 374 30 00 lub Call Center (52) 374 31 10. Poradnia Radioterapii czynna jest w poniedziałki w godz. 14:00-18:00 oraz środy w godz. 9:00-14:00.
Realizujemy procedury radioterapii paliatywnej i radykalnej w następujących technikach
- teleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki (3D-IMRT)
- teleradioterapia 3D konformalna niekoplanarna z monitoringiem tomograficznym (3D-CRT)
- teleradioterapia radykalna z planowaniem trójwymiarowym (3D)
- teleradioterapia radykalna z planowaniem dwuwymiarowym (2D)
- teleradioterapia paliatywna
|
Kierownik Zakładu
dr n. med. Małgorzata Zarzycka
|
- dwa przyspieszacze liniowe wysokoenergetyczne,
- symulator z opcją CT,
- system zarządzania radioterapią,
- stacje do planowania leczenia,
- systemy dozymetrii.