da Vinci

Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest jednym z dwóch szpitali w Polsce – obok Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie - dysponującym więcej niż jednym systemem robotowym da Vinci (dane z czerwca 2023 r.). Dzięki temu nasi pacjenci krócej oczekują na leczenie, operacje wykonują lekarze z odpowiednim doświadczeniem, a dostępność robota nie ogranicza liczby wykonywanych operacji. Dzięki stałej, codziennej pracy dwóch systemów chirurgicznych da Vinci każdy pacjent, który ma szansę odnieść korzyść z operacji techniką robotową – może być zakwalifikowany do operacji tą techniką. Pierwsze operacje robotem da Vinci zostały wykonane w październiku 2022 roku u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Obecnie tą techniką wykonywane są również zabiegi u pacjentów z nowotworami złośliwymi macicy, jelita grubego, płuca, a w najbliższej przyszłości planowane jest dalsze rozszerzenie wskazań do operacji da Vinci.

Systemy robotowe da Vinci pracujące w Centrum Onkologii w Bydgoszczy są tzw. systemami certyfikowanymi ( https://www.synektik.com.pl/pl/oferta/da-vinci/polskie-osrodki-z-da-vinci/ ). Oznacza to, że ich praca jest przez 24 godziny na dobę nadzorowana przez wyłącznego przedstawiciela, importera i dystrybutora w Polsce systemów robotycznych da Vinci – firmę Synektik SA, która zapewnia autoryzowany serwis i konserwację ze strony wykwalifikowanych inżynierów, błyskawiczną dostawę certyfikowanych instrumentów oraz akcesoriów do urządzeń robotycznych, pakiety szkoleń i dostęp do bazy wiedzy dla lekarzy operatorów. Funkcjonowanie autoryzowanych systemów robotowych da Vinci jest dodatkowo zdalnie całodobowo zabezpieczane przez inżynierów dyżurujących w USA, w firmie produkującej roboty chirurgiczne - Intuitive Surgical Inc.

Chirurgia robotowa da Vinci to najnowocześniejsza procedura zabiegowa, w której konwencjonalna technika laparoskopowa jest ulepszona przez precyzyjną technologię robotyczną. Cztery ramiona robotyczne sterowane przez operującego lekarza oraz trójwymiarowy i 10-krotnie powiększony widok obszaru chirurgicznego to jej niewątpliwe atuty. System narzędzi robotycznych da Vinci ma zdolność ruchu przekraczającą sprawność dłoni chirurga. Konstrukcja manipulatorów pozwala chirurgowi na większą zręczność w czasie zabiegu, dotarcie do miejsc trudno widocznych w standardowych technikach i wykonanie tam czynności z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi.

Robotyzacja w medycynie jest już faktem i stała się sposobem, by sprostać wyzwaniom rosnącej liczby pacjentów, która w ciągu kolejnych 10 lat może zwiększyć się nawet o 30 proc. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy wykonuje się najwięcej w kraju operacji w przypadkach raka gruczołu krokowego, raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka jelita grubego, do najwyższych w kraju należą też liczby operacji wykonywanych z powodu raka macicy, raka płuca. Wprowadzenie techniki robotowej w Centrum Onkologii zwiększyło liczbę wykonywanych zabiegów i przyspieszyło leczenie pacjentów operowanych tą techniką, ale skorzystali na tym wszyscy pacjenci. Dzięki skróceniu czasu pobytu w szpitalu pacjentów po operacjach robotowych, na wcześniej zwalniane łóżka szpitalne szybciej są przyjmowani pacjenci oczekujący na operacje wykonywane technikami standardowymi.

Główne korzyści zabiegów chirurgicznych wykonywanych w asyście robota da Vinci z punktu widzenia pacjenta to:

 • minimalna utrata krwi przy operacji, która nie wymaga transfuzji,
 • znacznie mniejszy ból po operacji, minimalne zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe,
 • krótszy pobyt w szpitalu, np. po operacji raka prostaty powrót do domu w drugiej dobie po zabiegu, możliwy szybki powrót do pracy zawodowej,
 • minimalne blizny po operacji,
 • szybsze odzyskiwanie sprawności fizycznej i powrót do normalnej aktywności,
 • wyższy komfort życia po leczeniu onkologicznym, zależnie od typu operacji - mniejsze ryzyko trwałych zaburzeń w zakresie trzymania moczu, sprawności seksualnej, zmniejszenie ryzyka powikłań.
 • oczekiwane mniejsze ryzyko wznowy choroby nowotworowej wskutek precyzyjnego usunięcia nowotworu.

Obecnie w Centrum Onkologii operacje robotem da Vinci wykonują następujące zespoły:

1. chirurgia onkologiczna – rak jelita grubego, odbytnicy,

 • prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski
 • dr n. med. Bartosz Skonieczny

2. chirurgia nowotworów klatki piersiowej – rak płuca,

 • dr n. med. Maciej Dancewicz
 • dr n. med. Łukasz Żołna

3. ginekologia onkologiczna – rak trzonu macicy,

 • dr n. med. Michał Makarewicz
 • dr n. med. Magdalena Kowalkowska-Kowalewska

4. urologia onkologiczna – rak gruczołu krokowego,

 • dr n. med. Krzysztof Kamecki
 • dr n. med. Bartłomiej Małkowski
 • lek. med. Paweł Mietła

WAŻNE WYDARZENIA

Wielozespołowa operacja robotowa da Vinci®

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

  Masz pytania? Skorzystaj z formularza

  *Obowiązkowe