Zakład Patologii Nowotworów i Patomorfologii
Zakład Patologii Nowotworów, będąc największym Zakładem Patomorfologii w województwie kujawsko-pomorskim oraz ośrodkiem najwyższej referencyjności według Polskiego Towarzystwa Patologów oferuje kompleksowe i zaawansowane usługi diagnostyczne spełniające najwyższe standardy medyczne.
Nasz zespół tworzą lekarze patomorfolodzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, rezydenci oraz wykwalifikowany personel laboratoryjny. Struktura Zakładu obejmuje pracownie histopatologii, immunohistochemii, badań śródoperacyjnych, cytologii ginekologicznej i nieginekologicznej, biologii molekularnej oraz cytometrii przepływowej.
Doskonałe kwalifikacje naszego zespołu oraz nowoczesne, zaawansowane technologicznie wyposażenie pracowni umożliwiają nam precyzyjną i szybką diagnostykę histopatologiczną oraz cytologiczną pacjentów Centrum Onkologii, jak również zewnętrznych placówek służby zdrowia. Nasza jednostka jest znana z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, obejmujących zastosowanie ponad 150 markerów nowotworowych w immunohistochemii (IHC), technik cytometrii przepływowej oraz biologii molekularnej, takich jak hybrydyzacja in situ (FISH).
Otwartość na nowe technologie i innowacje pozwala nam na ciągłe doskonalenie metod i procesów. W rezultacie, odchodząc od tradycyjnych mikroskopów do nowoczesnych rozwiązań, nasze laboratorium zostało wyposażone w cztery wysokoprzepustowe skanery. Umożliwia to cyfrową analizę obrazów, co znacząco zwiększa efektywność pracy. Rutynowo wykorzystujemy również zaawansowane algorytmy AI, które wspierają proces diagnostyczny umożliwiając bardziej kompleksową analizę danych.
Specjaliści patomorfolodzy zatrudnieni w Zakładzie Patologii Nowotworów i Patomorfologii koncentrują się na diagnostyce chorób nowotworowych, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów piersi, przewodu pokarmowego, układu hematologicznego, skóry, a także układów moczowego, oddechowego oraz rozrodczego. Dzięki ich wiedzy i umiejętnościom, jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom najwyższy standard opieki i precyzyjną diagnozę.
Fundamentem naszej działalności jest wysoka jakość świadczonych usług, czego dowodem jest uzyskanie Akredytacji Ministra Zdrowia oraz licencji Polskiego Towarzystwa Patologów o najwyższym stopniu referencyjności III w zakresie badań: histologicznych, śródoperacyjnych, histochemicznych, immunohistochemicznych, cytologicznych i molekularnych. Ponadto, uczestniczymy w międzynarodowych kontrolach jakości, takich jak:
- Program Zewnętrznej Oceny Jakości EQA Labquality (mikroskopia wirtualna – histopatologia, cytologia ginekologiczna; badania immunohistochemiczne i histochemiczne)
- Program Jakości NordiQC (badania immunohistochemiczne)
- Program Jakości ESP Lung EQA (badania immunohistochemiczne PD-L1)
- Program Jakości UK NEQAS PD-L1 (badania immunohistochemiczne PD-L1)
- Międzynarodowa Kontrola Jakości testu Path Vysion FISH HER2 (Abbott Molecular).
Nasze rozpoznania patomorfologiczne w pełni odpowiadają standardom zawartym w dokumencie „Standardy organizacyjne oraz standardy postępowania w patomorfologii”, przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Patologów na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, oraz są zgodne z wytycznymi „The College of American Pathologists”.
Badania naukowe
Nasz zespół nieustannie rozwija swoją działalność naukowo-badawczą, współpracując z ekspertami z różnych dziedzin w celu wprowadzania innowacji w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych. Regularnie podnosimy swoje kwalifikacje poprzez szkolenia w renomowanych jednostkach, takich jak Harvard Medical School i University of Minnesota. Współpracujemy z najlepszymi ośrodkami w Polsce, w tym z Wielkopolskim Centrum Onkologii, Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, Narodowym Instytutem Onkologii, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Korzystamy z najnowszych technologii, w tym zaawansowanego oprogramowania AI do analizy obrazów. Jako jeden z wiodących zakładów patomorfologii w Polsce, współtworzyliśmy Ogólnopolskie Standardy i Wytyczne w Patomorfologii, które są częścią programu PO WER, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia, mającego na celu poprawę jakości w patomorfologii i wzmocnienie kompetencji kadry zarządzającej placówkami medycznymi.
|
Koordynator Zakładu
prof. dr hab. n. med. Łukasz Szylberg
|
Koordynator Zespołu Laboratoryjnego
dr n. med. i n. o zdr. Justyna Durślewicz
|