14 listopada 2024

RAK ODBYTNICY – CZEGO JESZCZE NIE WIEMY?

XIII Konferencja Naukowa w Centrum Onkologii w Bydgoszczy 

15-16 listopada 2024 r.

Rak jelita grubego – problem na skalę globalną

Rak jelita grubego jest obecnie 3. pod względem zachorowalności nowotworem na świecie. Dla lekarzy to wyzwanie, dla pacjentów nadal temat tabu. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 19 tysięcy nowych przypadków. Powodem jest najczęściej:

    - niezdrowa dieta bogata w mięso i produkty przetworzone,

   -  starzejące się społeczeństwo,

    - niewystarczająca profilaktyka i wykrywanie choroby na późnym etapie.

Nawet 40% diagnozowanych nowotworów jelita grubego, to rak jego dolnego odcinka, odbytnicy. Długotrwałe narażenie na kontakt z substancjami drażniącymi, jakie znajdują się w masie kałowej, zwłaszcza w dolnym odcinku jelita grubego, prowadzi do rozwoju zmian nowotworowych. Zaczęliśmy się więc w tym zakresie specjalizować. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy nieustannie udoskonalamy diagnostykę i metody leczenia, wprowadzamy nowości, organizujemy kongresy, konferencje, webinary i warsztaty, by dzielić się naszą wiedzą, doświadczeniem, by zapraszać specjalistów z Polski i świata, którzy są tuzami chirurgii onkologicznej - mówi prof. dr hab. Wojciech Zegarski – konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Konferencji „Rak odbytnicy – czego jeszcze nie wiemy?

Na 13. już edycję konferencji zjadą specjaliści z wielu ośrodków z kraju i z zagranicy, którzy wspólnie poszukują odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące nowotworu odbytnicy. Patronat nad wydarzeniem objął dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, prof. dr hab. Janusz Kowalewski.

Leczenie raka odbytnicy i rokowania

Centrum Onkologii w Bydgoszczy od ok. 10 lat zajmuje 1. miejsce pod względem liczby pacjentów operowanych z powodu raka jelita grubego. W latach 2016 - 17 wykonywano tu ok. 400 zabiegów rocznie, obecnie - blisko 600, w tym 300 operacji raka odbytnicy. Ten typ nowotworu to wielkie wyzwanie wymagające indywidualnego podejścia – każdy przypadek omawiany jest przez interdyscyplinarne konsylium specjalistów, które decyduje o optymalnym planie terapii.

Dla wszystkich chorych z rakiem odbytnicy jest opcja skojarzonego leczenia. Zwykle jeszcze przed zabiegiem chirurgicznym stosujemy radioterapię lub radiochemioterapię. Zaledwie ok. 20% chorych jest operowanych od razu. Jest to możliwe w przypadku mniejszych guzów, płycej naciekających. Pacjenci z bardziej zaawansowanym nowotworem otrzymują najpierw chemioterapię, a jeżeli mają dodatkowo powiększone okoliczne węzły chłonne to kierowani są na 6-tygodniową radiochemioterapię, by prawdopodobieństwo wznowy raka po operacji było zminimalizowane - wyjaśnia prof. Wojciech Zegarski, który jest koordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia, rokowania dla pacjentów z rakiem odbytnicy znacząco się poprawiły.  Centrum Onkologii w Bydgoszczy osiąga wskaźnik pięcioletnich przeżyć na poziomie 95% u pacjentów w pierwszym stopniu zaawansowania raka jelita grubego. Łącznie dla chorych w 1.,2. i 3. stopniu  – to 76% pięcioletnich przeżyć, co jest wynikiem porównywalnym z czołowymi ośrodkami onkologicznymi w Europie.

Chirurgia robotyczna – rewolucja w leczeniu raka odbytnicy

Nowoczesne technologie, takie jak chirurgia robotyczna, otwierają kolejne możliwości w leczeniu raka odbytnicy. Zabiegi te pozwalają na niezwykłą precyzję, minimalizację powikłań i szybszy powrót pacjentów do zdrowia.

Są różne doniesienia z Ameryki i z Korei Południowej, które mówią o atutach tych operacji. Z publikacji wynika, że tam gdzie są silne, doświadczone zespoły chirurgów, gdzie są specjaliści, którzy przeprowadzili już wiele takich zabiegów, to wyniki i skuteczność leczenia raka odbytnicy jest bardzo duża a liczba powikłań minimalna. Z ogromną radością chcemy pokazać nasze wyniki, czym wiele osób zaskakujemy. Wskaźnik konwersji czyli nieudanych operacji robotycznych w raku jelita grubego, które należało przerwać i przeprowadzić klasyczną metodą, w naszym ośrodku jest zerowy. W ośrodkach, które mają mniejsze doświadczenie wynosi 7-8 procent. Tworzenie silnych ośrodków i silnych zespołów ma więc sens - tłumaczy prof. Wojciech Zegarski, a nasze Centrum należy do liderów w tej dziedzinie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka i znaczenie badań przesiewowych

W walce z rakiem odbytnicy kluczowa jest też profilaktyka. Badania przesiewowe, w szczególności kolonoskopia, odgrywają ważną rolę w wykrywaniu stanów przedrakowych, takich jak polipy, które mogą przekształcić się w raka. Rekomenduje się, by każdy dorosły między 50. a 68. rokiem życia poddawał się regularnym badaniom kolonoskopowym, które teraz dostępne są także w znieczuleniu ogólnym.

W tym wieku wykrywa się najwięcej osób, które mają zmiany jeszcze niekoniecznie nowotworowe w obrębie jelita grubego. Jeśli w profilaktycznej kolonoskopii niczego niepokojącego nie stwierdzono, to następną należy wykonać po 10  latach. Jeżeli  wykryto i usunięto polipa, to warto ponownie zbadać się po 5 latach. Jeśli zmian było więcej, należy kierować się zaleceniami lekarza, który przeprowadził badanie endoskopowe – zaleca prof. Wojciech Zegarski.

Niezwykle ważny jest również styl życia. Tych zasad warto przestrzegać:

- mało mięsa, więcej warzyw i owoców

- jak najwięcej ruchu

- nie palić

- nie pić alkoholu

- kontrolować wagę ciała

Czego jeszcze nie wiemy? Nowe wyzwania i zagadnienia konferencji

Podczas XIII Konferencji „Rak odbytnicy – czego jeszcze nie wiemy?”, która odbędzie się w budynku Innowacyjnego Forum Medycznego w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, poruszone zostaną kluczowe tematy dotyczące nowotworów jelita grubego.

Począwszy od chirurgii robotyczne j - absolutnej rewolucji w chirurgicznym leczeniu raka jelita grubego, przez poszczególne techniki chirurgiczne - np. jak radzić sobie z przepuklinami okołostomijnymi. Będziemy dyskutować o możliwościach radioterapii, jak długo ją stosować i jak długo czekać na jej odpowiedź. Pojawią się także najnowsze informacje dotyczące nowych terapii i leków – zapowiada przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, prof. Wojciech Zegarski.

W szkoleniu weźmie udział ok. 200 specjalistów z kraju i zagranicy, z różnych dziedzin onkologii, zajmujących się diagnostyką i leczeniem raka jelita grubego, zainteresowanych rozwojem innowacyjnych metod leczenia, które mają ogromny wpływ na zdrowie i życie pacjentów.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe