25 listopada 2024

Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w leczeniu raka piersi?

„Kontrowersje w leczeniu chorych na raka piersi – spojrzenie interdyscyplinarne – update 2024”- pod takim hasłem odbyła się dwudniowa Konferencja Naukowa organizowana przez Oddział Kliniczny Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy. To kolejny element obchodów 25-lecia bydgoskiego oddziału. Spotkaniu specjalistów z różnych stron Polski towarzyszyły warsztaty chirurgiczne, podczas których przeprowadzono i transmitowano na żywo sześć pokazowych operacji.

Nowoczesne podejście do leczenia raka piersi

Rak piersi pozostaje najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Statystyki są alarmujące – co dziesiąta Polka w swoim życiu usłyszy taką diagnozę. Każdego roku w Polsce notuje się około 22 tysięcy nowych zachorowań.

„Największe znaczenie w walce z rakiem piersi ma jak najszybsze wykrycie zmian, dlatego konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki” – podkreśla dr hab. Tomasz Nowikiewicz, prof. UMK, koordynator Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji.

Niestety, Polki  nadal niechętnie korzystają z badań mammograficznych. Liczba chorych rośnie, a bydgoski ośrodek zajmuje czołowe, pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby przeprowadzanych operacji związanych z rakiem piersi. Tu wykonuje się około 1400 takich zabiegów rocznie.

Nie cieszymy się z tego, że jesteśmy liderem – to pokazuje, jak rośnie zachorowalność. Pomagamy nie tylko paniom z naszego regionu. Ponad 15% naszych pacjentek przyjeżdża do nas z innych województw. To dowód na to, że mamy zaufanie wśród kobiet, dobrą markę  i prezentujemy dobrą jakość leczenia. Prawie codziennie operujemy na 2 salach operacyjnych. Wkrótce poszerzymy nasz zespół. Liczymy na zwiększenie liczby łóżek. Obecnie oddział dysponuje 32 miejscami, a potrzeby są przynajmniej o połowę większe. Operujemy tygodniowo ok. 45-48 pacjentek z różnymi zmianami w obrębie piersi, w tym także z nowotworami” – zaznacza prof. Nowikiewicz.

Nowe techniki i metody leczenia

Podczas konferencji omówiono najnowsze metody leczenia raka piersi, w tym:

  • zastosowanie technik oszczędzających pierś i rekonstrukcji pooperacyjnych,
  • nowoczesne podejście do leczenia systemowego,
  • wykorzystanie chirurgii endoskopowej w profilaktycznej mastektomii u pacjentek z obciążeniem genetycznym,
  • znaczenie oszczędzania układu chłonnego pachy w minimalizacji powikłań pooperacyjnych.

Prof. Tomasz Nowikiewicz, zwrócił uwagę na interdyscyplinarny charakter leczenia raka piersi, które wymaga współpracy chirurgów, radioterapeutów i onkologów klinicznych.

Leczenie tej choroby jest leczeniem skojarzonym, złożonym z przynajmniej dwóch, a czasami większej liczby metod leczenia przeciwnowotworowego. O możliwościach, nowościach i planach zmian w leczeniu systemowym, czy w radioterapii najlepiej poinformowani są przedstawiciele tych specjalności. Stąd spotkania z nimi ułatwiają nam dotarcie do najważniejszych, wartościowych informacji, które wykorzystujemy w pracy chirurga onkologicznego, a wszystko to przekłada się na skuteczność terapii".

Mastektomia endoskopowa – przełom w leczeniu prewencyjnym

Podczas warsztatów dr hab. Piotr Pluta z Łodzi wykonał podskórną mastektomię endoskopową u pacjentki obciążonej genetycznie. W sumie podczas warsztatów w bydgoskim ośrodku zoperowano tą metodą dwie pierwsze panie z mutacjami genów BRCA1 i BRCA2, zakwalifikowane do leczenia prewencyjnego w oparciu o wytyczne NFZ.

"Zabieg mastektomii metodą endoskopową został wykonany zamiennie w stosunku do planowanego wcześniej tradycyjnego zabiegu operacyjnego zmniejszającego ryzyko zachorowania na raka piersi” – podkreślił prof. Tomasz Nowikiewicz. W bydgoskim ośrodku będziemy kwalifikować pacjentki, które spełniają wymogi NFZ do przeprowadzenia leczenia operacyjnego prewencyjnego, do tej nowej metody leczenia”.

 Dr Artur Gralec, członek Komitetu Organizacyjnego konferencji, zaznaczył, że technika ta może być przełomem dla pacjentek zakwalifikowanych do leczenia prewencyjnego. Zabiegi tego typu są mniej inwazyjne i dają lepsze efekty estetyczne.


Rekonstrukcja piersi – estetyka i funkcjonalność

Dużą uwagę podczas warsztatów i konferencji poświęcono technikom rekonstrukcyjnym.

"Leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy ma przewagę nad zabiegiem mastektomii, oczywiście wtedy, gdy wchodzi ono w grę – mówi prof. Nowikiewicz. Jednak im większa zmiana, im większy guz nowotworowy, to po jego usunięciu pojawia się tym większy ubytek. Żeby pacjentka po zabiegu operacyjnym była zadowolona z ostatecznego efektu leczenia, my chirurdzy musimy stosować coraz nowsze, bardziej wyrafinowane metody operacyjne uzupełniania tego ubytku powstającego w obrębie gruczołu piersiowego. Te techniki, tzw. techniki płatowe, czyli wykorzystanie w pierwszej kolejności płatów tkankowych unaczynionych, to krok w odpowiednią stronę, by ubytki eliminować i uzupełnić tkankami, które można uzyskać w ramach samego gruczołu piersiowego, a częściej na jego zewnątrz".

Takie podejście poprawia zarówno efekty estetyczne, jak i komfort życia pacjentek” – dodaje dr Artur Gralec. W bydgoskim ośrodku w przyszłości planowane jest wdrożenie technik mikrochirurgicznych, które umożliwią leczenie bardziej skomplikowanych przypadków, takich jak obrzęki limfatyczne, które są jednym z największych problemów zdrowotnych pacjentek leczonych z powodu raka piersi.

25-lecie Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej

Tegoroczna konferencja oraz warsztaty wpisują się w obchody 25-lecia działalności Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

"Byliśmy drugim oddziałem w Polsce – po Klinice Nowotworów Piersi w Centrum Onkologii w Warszawie - dedykowanym do leczenia pacjentek chorobami nowotworowymi piersi" - podkreśla dr Artur Gralec. Oddział odegrał pionierską rolę w leczeniu raka piersi. Dwadzieścia lat temu dominowały amputacje, dziś są one rzadkością, a jednoczesne rekonstrukcje piersi stają się standardem”.

Konferencja i towarzyszące jej warsztaty chirurgiczne po raz kolejny potwierdziły, że bydgoskie Centrum Onkologii jest liderem w nowoczesnym i kompleksowym leczeniu raka piersi. Spotkanie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, ale także wyznaczeniem kierunków rozwoju w tej dynamicznie zmieniającej się dziedzinie medycyny.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe