8 stycznia 2025

Nagroda „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” dla prof. Janusza Kowalewskiego – dyrektora Centrum Onkologii

29 stycznia 2025 roku, podczas uroczystej gali dwudziestej czwartej edycji konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”, prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, zostanie nagrodzony za swoje osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia. Gala organizowana przez Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”, odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie, a nagroda jest uhonorowaniem konsekwentnych działań prof. Janusza Kowalewskiego na rzecz rozwoju bydgoskiego ośrodka onkologicznego.

 
Wybitne osiągnięcia w kierowaniu Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Od 2014 roku prof. Kowalewski pełni funkcję dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy, przekształcając placówkę w lidera innowacji i nowoczesnych technologii medycznych. Dzięki jego staraniom, Centrum może poszczycić się licznymi prestiżowymi wyróżnieniami, w tym wielokrotnymi zwycięstwami w krajowym rankingu „Bezpieczny Szpital” oraz tytułami takimi jak „Diament 30-lecia Polskiej Transformacji” czy „Szpital Onkologiczny Dziesięciolecia w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.

Pod kierownictwem prof. Kowalewskiego, Centrum Onkologii w Bydgoszczy stało się pionierem w Polsce w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii i metod leczenia. W 2023 roku powstało tu pierwsze w kraju Europejskie Centrum Leczenia Raka Płuca (European Lung Cancer Centre), oferujące kompleksową diagnostykę i terapię pacjentów onkologicznych. To wyjątkowe osiągnięcie zostało docenione przez magazyn „Rynek Zdrowia”, które przyznało dyrektorowi Januszowi Kowalewskiemu prestiżową nagrodę „Portrety Polskiej Medycyny”.

Lider innowacji w chirurgii i radioterapii

Dyrektor Janusz Kowalewski postawił w Centrum Onkologii na rozwój technik małoinwazyjnych, takich jak m.in.: torakoskopowa resekcja płuc (VATS) i operacje z użyciem systemu robotowego (RATS). Jako pierwszy w Polsce, stworzył Centrum Chirurgii Robotycznej w publicznym szpitalu, gdzie obecnie pracują trzy roboty chirurgiczne, w którym wykonano już ponad 1300 zabiegów. Takie innowacje przyczyniły się do znacznego zwiększenia komfortu pacjentów i poprawy wyników leczenia.

Dzięki wsparciu prof. Kowalewskiego powstał w szpitalu  pierwszy w Polsce Zakład Nauroonkologii i Radiochirurgii, prowadzony przez prof. Macieja Harata, w którym lekarze rozwijają nowoczesne metody diagnozowania i leczenia nowotworów mózgu. To właśnie w tym zakładzie wykorzystywane jest unikalne urządzenie, jedyny w Polsce akcelerator Linac-MR, który umożliwia stosowanie radioterapii adaptacyjnej, pozwalającej na niezwykle precyzyjne i ukierunkowane leczenie, zmniejszające ryzyko uszkodzenia zdrowych obszarów mózgu. Dzięki akceleratorowi oraz najnowszym technologiom Zakład stanowi kluczowe miejsce terapii i diagnostyki nowotworów mózgu w Polsce, dając szansę pacjentom na skuteczniejsze leczenie w oparciu o najbardziej nowoczesne metody.

Prof. Janusz Kowalewski wraz z prof. Łukaszem Szylbergiem zmieniają też oblicze Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii Centrum Onkologii, wdrażając w diagnostyce cyfryzację i sztuczną inteligencję.  Zakład odszedł od tradycyjnych mikroskopów, wprowadzając cztery wysokoprzepustowe skanery, które umożliwiają cyfrową analizę obrazów histopatologicznych, znacznie podnosząc efektywność pracy i jakość obsługi pacjentów. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji (AI), Zakład osiągnął nowy poziom w procesie diagnostycznym, który teraz pozwala na jeszcze bardziej kompleksową analizę danych oraz zwiększenie precyzji diagnostycznej.

Nie spocząć na laurach

Innowacje i rozwój technologiczny to wielkie wyzwanie, ale jak podkreśla dyrektor Janusz Kowalewski, jego celem jest zrównoważony rozwój całego szpitala. Dlatego w najbliższych latach planuje dalsze inwestycje. Powstanie m.in. Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych (CITO) z pięciokondygnacyjnym budynkiem, w którym znajdą się m.in. dwa oddziały onkologii klinicznej, ambulatorium chemioterapii, sale izolacyjne, nowoczesne pracownie cytostatyków , czyli przestrzeń dedykowana dla pacjentów wymagających systemowych terapii onkologicznych.

Oprócz budowy nowego budynku zmodernizowany zostanie budynek centralny. Wyremontowany zostanie blok operacyjny, przeprowadzony będzie m.in. remont Apteki i Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii.


Nagrody i wyróżnienia dla dyrektora i placówki

Osobista lista wyróżnień prof. Kowalewskiego jest imponująca. Otrzymał dwukrotnie Nagrodę Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za dorobek naukowy (2006 r., 2008 r.) oraz Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (za szczególne zasługi dla miasta Bydgoszczy).

W 2019 r. uzyskał tytuł „Menedżera Roku w Ochronie Zdrowia – Placówki Publiczne”. W 2021 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie „Medycyna”, w 2022 r. zdobył Laur Nowoczesności w konkursie „Wysoka jakość w Ochronie Zdrowia”, w tym samym roku został uhonorowany medalem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, a w 2023 r. Laurem Andrzeja Szwalbego za szczególne zasługi dla miasta Bydgoszczy (najwyższy laur przyznawany w tym mieście jednej osobie raz w roku). W dniu 16.10.2023 r. został wyróżniony Portretem Polskiej Medycyny w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia 2023, w szczególności za utworzenie Lung Cancer Centre.

W tym samym czasie sukcesy odnosi też Centrum Onkologii. Ośrodek zwyciężał: w krajowym Rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia: „Bezpieczny Szpital” -  w 2016 r. , 2017 r. i 2019 r; a II miejsce zajmował w latach 2018 i 2020. Poza tym Szpital uzyskał tytuły: „Diament 30-lecia Polskiej Transformacji” w kategorii: Medycyna, „Bezpieczny szpital przyszłości – inspiracje” (2019, 2021), „Szpital onkologiczny dziesięciolecia w województwie kujawsko-pomorskim” (2023), „Laur nowoczesności”, „Liderzy zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale według BFF Banking Group” (2022 r.).

Te osiągnięcia potwierdzają status bydgoskiego ośrodka jako jednego z najlepszych w kraju.

 
Profesor z pasją do nauki i dydaktyki

Dorobek naukowy prof. Kowalewskiego obejmuje 129 publikacji. Jest promotorem 10 rozpraw doktorskich oraz jako kierownik specjalizacji wypromował 9. specjalistów w dziedzinie torakochirurgii. Jego zajęcia dydaktyczne w Collegium Medicum UMK w Toruniu są wysoko oceniane przez studentów. Jako prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów w latach 2021–2023, aktywnie promował rozwój naukowy i wymianę doświadczeń w tej dziedzinie.

Dyrektor Janusz Kowalewski to wybitny lider i wizjoner w dziedzinie medycyny. Jego działania na rzecz rozwoju Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz innowacyjne podejście do leczenia nowotworów przyniosły mu zasłużoną pozycję w onkologii. Uhonorowanie go podczas gali „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2024” Nagrodą „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” będzie kolejnym potwierdzeniem zasług prof. Janusza Kowalewskiego dla ochrony zdrowia w regionie i w kraju.

Dyrektor Janusz Kowalewski podczas rozmowy z jury preselekcyjnym Konkursu.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe