14 stycznia 2025

Włocławek: Pierwszy w regionie onkoczepek przekazany Filii Centrum Onkologii, dzięki lokalnej zbiórce

13 stycznia 2025 roku w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym we Włocławku odbyła się uroczystość przekazania darów zakupionych dzięki zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie WLC24.TV Video Portal Lepszych Możliwości. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, darczyńcy, a także dyrekcja i przedstawiciele Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz Filii we Włocławku. Wśród przekazanych darów był onkoczepek Paxmana – pierwsze w regionie urządzenie, które wspomaga pacjentów w trakcie chemioterapii, minimalizując ryzyko utraty włosów.

Wielkie serca, ważny cel!

Inicjatorką zbiórki była Karolina Klimecka, prezes Stowarzyszenia WLC24.TV, która zainspirowała się losem swojej koleżanki śp. Agnieszki Suchocińskiej. Pani Agnieszka zmagała się z nowotworem i wyjeżdżała na chemioterapię do Warszawy, bo tam właśnie mogła korzystać z onkoczepka.

„Chciałyśmy, wraz z przyjaciółkami Agnieszki, umożliwić podobne wsparcie pacjentkom w naszym regionie" – wspomina Karolina Klimecka.

W wyniku czteromiesięcznych starań, zaangażowania lokalnej społeczności, w tym przedsiębiorców, lokalnych polityków, Kół Gospodyń Wiejskich, szkół, seniorów, udało się zebrać ponad 190 tysięcy złotych. Kwota ta pozwoliła na zakup onkoczepka, dwóch specjalistycznych foteli do chemioterapii oraz koców dla pacjentów.

„Nie ma rzeczy niemożliwych” - mówi z przekonaniem inicjatorka akcji.„Ja dzięki tej zbiórce poznałam wielu wspaniałych ludzi. Wiem, że jest tu wielu przedsiębiorców, którzy mają otwarte serce i portfele i chcą wspierać mieszkańców miasta oraz regionu. Cieszę się, że ten onkoczepek trafił właśnie do Centrum Diagnostyczno-Leczniczego we Włocławku. Od kilku dni wiedziałam, że stoi, że są już także fotele do chemioterapii, są koce, pacjenci onkologiczni są w pełni zaopiekowani, mają szansę na to, by przy okazji prowadzonej terapii nie stracić włosów. Cieszę się, że województwo kujawsko-pomorskie nie jest już białą plamą na mapie Polski i my również możemy pochwalić się, że mamy to urządzenie”.

Karolina Klimecka podkreśla szczególną hojność darczyńców.„Jedna z firm wpłaciła 10 tysięcy złotych, co było ogromnym zaskoczeniem. Ludzie otwierali swoje serca i portfele”.

Jak działa onkoczepek?

Onkoczepek Paxmana to urządzenie, które schładza skórę głowy, obkurczając naczynia krwionośne i chroniąc cebulki włosów przed działaniem chemioterapii. Jak wyjaśnia Marcin Drozdowski, przedstawiciel firmy dystrybuującej urządzenie, jego skuteczność sięga 80%, co oznacza, że u 8 na 10 pacjentów można uniknąć utraty włosów. „To urządzenie jest proste w obsłudze i pozwala na jednoczesne leczenie dwóch pacjentów” – dodaje Drozdowski.


Prezent mieszkańców dla … mieszkańców💖

Podczas uroczystości głos zabrali przedstawiciele władz lokalnych, organizatorzy i lekarze. Jarosław Zdanowski, z-ca prezydenta Włocławka, złożył podziękowania darczyńcom i organizatorce akcji:

Gratuluję Pani Karolinie Klimeckiej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej zbiórki. Onkoczepek to urządzenie, które pozwoli pacjentom lepiej znosić trudne leczenie”.

Krystyna Maciejewska, prezes Stowarzyszenia Amazonek we Włocławku, ze wzruszeniem podkreślała: „Szczególnie dla nas Amazonek jest to bardzo ważna inicjatywa. To Karolinie i nieobecnej już z nami Agnieszce zawdzięczamy to, że czepek, który pozwoli lepiej psychicznie znosić chorobę, będzie do naszej dyspozycji”.

Z kolei Justyna Wasilewska, przyjaciółka śp. Pani Agnieszki, podkreślała: „To było wspaniałe, oddolne, pospolite ruszenie. We Włocławku i jego okolicach zapanowała pełna mobilizacja. Organizowano licytacje przedmiotów, usług, sprzedawano ciasta, organizowano koncerty, pokazy. Wszyscy udowodniliśmy, że dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli”.

Dyrektor Centrum Onkologii, prof. Janusz Kowalewski, przytoczył słowa papieża Franciszka: „ Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.

 „To urządzenie jest takim gestem, za który dziękujemy” – podkreślił prof. Kowalewski. „Tutaj nie chodzi tylko o sam wygląd pacjentki, że po chemioterapii ma włosy o jakich marzyła, które całe życie pielęgnowała. Tutaj ważny jest element psychologiczny, który w sposób bardzo istotny wspomaga leczenie”.

Podsumowanie

Zbiórka pokazała siłę lokalnej społeczności a Karolina Klimecka wyraziła nadzieję, że to początek kolejnych inicjatyw:

Pokazaliśmy, że jako społeczność potrafimy się zmobilizować. Mam nadzieję, że to urządzenie będzie potrzebne jak najmniejszej liczbie pacjentów, ale wiem też, że będzie ogromnym wsparciem dla tych, którzy muszą zmierzyć się z chorobą nowotworową”.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe