Profesor Wojciech Zegarski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, od lat związany z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, został powołany przez Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę do Krajowej Rady Onkologicznej. Jego 6-letnia kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2025 roku. To prestiżowe wyróżnienie jest dowodem uznania dla jego wieloletnich osiągnięć i zaangażowania w rozwój chirurgii onkologicznej w Polsce. Prof. Zegarski będzie reprezentował medycynę zabiegową, pracując na rzecz poprawy jakości leczenia onkologicznego w kraju.
Krajowa Rada Onkologiczna – ważna instytucja w powstającej "sieci"
Krajowa Rada Onkologiczna (KRO) to organ opiniodawczo-doradczy, którego celem jest wsparcie Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w kształtowaniu polityki onkologicznej. Została powołana na mocy ustawy z dnia 9 marca 2023 roku o Krajowej Sieci Onkologicznej. W skład Rady wchodzi zaledwie dziesięć osób: sześciu ekspertów z różnych dziedzin medycyny oraz czterech przedstawicieli instytucji kluczowych dla systemu ochrony zdrowia.
„Członkowie Rady mają szerokie spojrzenie na kwestie onkologii. Przepracowali kilkadziesiąt lat w swoim zawodzie, mają duże doświadczenie w swoich obszarach, ale też znają realia i potrzeby innych ośrodków w Polsce. Wiedzą, jakie zadania można realizować znając zasady funkcjonowania onkologii w różnych krajach, w strukturach unijnych. Patrzą szeroko, by tę krótką kołdrę dzielić równo”- podkreśla prof. Wojciech Zegarski
Do obowiązków Rady należy m.in. opiniowanie wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego oraz standardów organizacyjnych w onkologii, przygotowywanie propozycji kluczowych wskaźników jakości opieki onkologicznej, prowadzenie oceny jakości działania Krajowej Sieci Onkologicznej oraz weryfikacja, czy podmioty zakwalifikowane do sieci onkologicznej osiągają odpowiedni poziom jakości opieki.
Wyjątkowe spojrzenie na system onkologiczny
Profesor Zegarski wnosi do Rady doświadczenie jako przedstawiciel medycyny zabiegowej. Jak sam podkreśla, jego zadaniem jest analiza potrzeb w zakresie chirurgii onkologicznej, finansowania oraz organizacji poszczególnych dyscyplin.
„Moim celem jest zwrócenie uwagi na konieczność tworzenia i wspierania dużych ośrodków dedykowanych leczeniu poszczególnych narządów” – zaznacza.
Profesor Zegarski szczególnie podkreśla potrzebę koncentracji leczenia w wyspecjalizowanych ośrodkach.
„Dla chirurgii piersi w Polsce powinno powstać około 150 ośrodków, które zajmą się wszystkimi pacjentkami z rakiem piersi. Jeśli chodzi o nowotwory jelita grubego, 60-70 ośrodków wystarczy, aby skutecznie leczyć około 14-15 tysięcy chorych rocznie. Dla nowotworów trzustki i wątroby potrzeba zaledwie 15 ośrodków, które mogą zapewnić opiekę dla około 1500 pacjentów” – tłumaczy profesor.
„Współczesna onkologia coraz bardziej zmierza w kierunku specjalizacji, co jest odpowiedzią na rosnące wymagania pacjentów i postęp naukowy. Kluczowym wyzwaniem w Polsce jest stworzenie silnych, wyspecjalizowanych ośrodków, które koncentrują się na leczeniu nowotworów jednego narządu. Tego rodzaju placówki mogą zapewnić najwyższy poziom leczenia dzięki zgromadzeniu zespołów ekspertów oraz dostępowi do zaawansowanego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego.”
Prof. Zegarski podkreśla, że wyspecjalizowane ośrodki narządowe nie tylko poprawiają efektywność leczenia, ale również wpływają na wyniki długoterminowe:
„W krajach, które wdrożyły model ośrodków narządowych, takich jak np. Niemcy czy kraje skandynawskie, obserwuje się znacznie lepsze wyniki leczenia i mniejszą liczbę powikłań. Skupienie ekspertów w jednym miejscu oznacza możliwość wymiany doświadczeń, szybsze wdrażanie innowacji oraz wypracowanie najbardziej efektywnych ścieżek terapeutycznych.”
Takie podejście, jak zauważa, przekłada się na poprawę jakości leczenia.
„Im więcej operacji wykonuje ośrodek, tym większe doświadczenie i lepsze wyniki leczenia. Musimy jednak mierzyć i sprawdzać wskaźniki jakościowe, takie jak długość pobytu w szpitalu, powikłania, reoperacje czy marginesy operacyjne, i na tej podstawie weryfikować efektywność placówek” – dodaje.
Wyzwania i priorytety w onkologii
Zdaniem prof. Wojciecha Zegarskiego, jednym z kluczowych wyzwań stojących przed KRO jest zwiększenie wykorzystania badań profilaktycznych w Polsce.
„Mamy fundusze i dostęp do profilaktyki, ale Polacy wciąż niechętnie z niej korzystają. W krajach zachodnich ludzie są przekonani o konieczności badań profilaktycznych, u nas wciąż trzeba ich do tego namawiać” – mówi profesor Zegarski.
Zwraca również uwagę na problem tzw. medycyny alternatywnej, a zwłaszcza niesprawdzonych naukowo metod leczenia promowanych i oferowanych przez osoby, które nie są lekarzami.
„Musimy opracować opinie dotyczące takich metod i edukować pacjentów, by nie padali ofiarą hochsztaplerów oferujących niesprawdzone terapie” – podkreśla Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
W medycynie zabiegowej kluczowe jest natomiast zapewnienie lepszego finansowania dla dobrze zorganizowanych szpitali. Profesor Zegarski apeluje o wzmacnianie dużych ośrodków, o lepsze finansowanie placówek, które spełniają wysokie standardy jakościowe.
„Te ośrodki muszą urosnąć w siłę, przyciągać więcej pacjentów i osiągać jeszcze lepsze wyniki” – zaznacza.
Wzorcowe rozwiązania z Bydgoszczy
Centrum Onkologii w Bydgoszczy, z którym profesor Zegarski jest związany od 2002r., już od dawna - jego zdaniem - stanowi przykład skutecznej organizacji.
"W naszym województwie mamy wzorcowe modele chirurgii narządowej: piersi, jelita grubego, płuca czy prostaty. W chirurgii kolorektalnej współpracujemy z ośrodkami satelitarnymi w Grudziądzu i Inowrocławiu, które przejmują prostsze zabiegi, podczas gdy my zajmujemy się najtrudniejszymi przypadkami” – wyjaśnia profesor.
Misja na rzecz pacjentów
Profesor Wojciech Zegarski, pełniąc swoją rolę w Krajowej Radzie Onkologicznej, zamierza aktywnie działać na rzecz poprawy funkcjonowania polskiego systemu onkologicznego.
„Moja obecność w Radzie to szansa na wprowadzenie zmian, które przyczynią się do lepszej opieki nad pacjentami. To ogromne wyzwanie, ale i wielka odpowiedzialność” – podsumowuje Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.