7 grudnia 2023

Bydgoszcz stolicą radiochirurgii stereotaktycznej

Dziś w sali wykładowej Innowacyjnego Forum Medycznego odbyło się I Spotkanie Sekcji Radiochirurgii Stereotaktycznej Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej. Jego tematem przewodnim było interdyscyplinarne leczenie dużych przerzutów do mózgu. Organizatorem spotkania był prof. Maciej Harat, Koordynator Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii, Przewodniczący Sekcji Radiochirugii Stereotaktycznej PTRO. W imieniu dyrektora Centrum Onkologii gości powitał dyrektor ds. medycznych dr n. med. Krzysztof Kamecki.

Radiochirurgia stereotaktyczna (SRS) jest skutecznym leczeniem u pacjentów z wieloma przerzutami do mózgu. Trzy dekady coraz potężniejszych badań naukowych wykazały, że SRS poprawia wyniki i zmniejsza toksyczność, gdy zastępuje radioterapię całego mózgu (WBRT). W Centrum Onkologii z tego leczenia skorzystało już kilkuset pacjentów u większości chorych udało się w ten sposób zatrzymać chorobę nowotworową w mózgu i zmniejszyć objawy neurologiczne.

W gronie zaproszonych osób znaleźli się m.in. p. prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej oraz prof. dr hab. n. med. Piotr Ładziński Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów.

Spotkanie odbyło się pod patronatem: Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów i Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe