Nowe perspektywy leczenia glejaka – projekt z Bydgoszczy wśród najwyżej ocenionych w Polsce!
Zespół prof. Macieja Harata z Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii Centrum Onkologii w Bydgoszczy znalazł się w ścisłej czołówce laureatów konkursu Agencji Badań Medycznych na niekomercyjne badania kliniczne w onkologii. Projekt badawczy zatytułowany „Tumor Treating Fields (TTFields) Concomitant with Stereotactic Radiosurgery based on FET–PET vs TTFields alone for the Treatment of Recurrent Glioblastoma (Tarrget 2.0)” otrzymał 143 punkty, co dało mu 4. miejsce (ex aequo 3.) na liście rankingowej spośród 69 złożonych wniosków.
Wartość przyznanego dofinansowania to niemal 74 miliony złotych, co czyni go największym projektem finansowanym w ramach konkursu – zarówno pod względem kwoty, jak i skali planowanych działań klinicznych i naukowych.
Finansowany projekt jest pokłosiem wcześniejszych badań z TTFields prowadzonych w naszym ośrodku, których wyniki prezentowane były na międzynarodowych sympozjach i publikowane w renomowanych czasopismach.



Cel projektu: nowa jakość leczenia nawrotowego glejaka
Glioblastoma to jeden z najbardziej agresywnych i opornych na leczenie nowotworów mózgu. Obecne opcje terapeutyczne – mimo postępu technologicznego – wciąż dają ograniczone rezultaty. Projekt badawczy prof. Macieja Harata i jego zespołu zakłada ocenę skuteczności zastosowania TTFields (Tumor Treating Fields) w połączeniu z radiochirurgią stereotaktyczną opartą na obrazowaniu FET-PET, w porównaniu do monoterapii TTFields.
TTFields to nowatorska, nieinwazyjna metoda leczenia oparta na działaniu pól elektrycznych o określonej częstotliwości, które zakłócają podziały komórek nowotworowych, prowadząc do ich śmierci. Zastosowanie tej technologii w skojarzeniu z zaawansowaną diagnostyką obrazową (FET–PET) oraz radiochirurgią może otworzyć nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów z nawrotowym glejakiem.
Konkurs ABM: odpowiedź na potrzeby onkologii w Polsce
Pomimo dynamicznego rozwoju onkologii, choroby nowotworowe pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Według danych Narodowego Instytutu Onkologii, śmiertelność z powodu nowotworów
w naszym kraju jest o 15% wyższa niż średnia UE, a tempo jej spadku jest nadal niewystarczające. W odpowiedzi na te alarmujące dane, Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na niekomercyjne badania kliniczne, który ma na celu wdrażanie skuteczniejszych metod diagnostyki i leczenia nowotworów.
W ramach naboru do dofinansowania wybrano 18 projektów z 69 zgłoszonych, przeznaczając na nie łącznie blisko 550 mln zł. Projekty te, w tym badania naukowców z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, mają szansę realnie wpłynąć na poprawę wyników leczenia onkologicznego w Polsce i przyczynić się do wyrównania różnic w dostępie do nowoczesnych terapii.


Zdjęcia: ABM
Centrum Onkologii w Bydgoszczy – lider innowacji
Udział w tak prestiżowym i konkurencyjnym konkursie, zakończony sukcesem, potwierdza pozycję Centrum Onkologii w Bydgoszczy jako jednego z czołowych ośrodków badawczych w Polsce.
Prof. Maciej Harat od lat prowadzi pionierskie badania nad terapią nowotworów mózgu, a otrzymany grant umożliwi dalszy rozwój niekomercyjnych badań klinicznych na światowym poziomie.
To szansa na poprawę skuteczności leczenia glejaków, ale także dowód na to, że polscy naukowcy i klinicyści są gotowi wyznaczać nowe kierunki w medycynie spersonalizowanej.
Gratulujemy prof. Maciejowi Haratowi i całemu Zakładowi Neuroonkologii i Radiochirurgii!
To sukces całego Centrum Onkologii, który przekłada się bezpośrednio na poprawę jakości leczenia naszych pacjentów.