20 listopada 2024

„Kontrowersje w leczeniu chorych na raka piersi – spojrzenie interdyscyplinarne” – 22-23 listopada 2024r.

W jakim punkcie jesteśmy i w jakim kierunku leczenia raka piersi zmierzamy? 22 listopada 2024r. w sali wykładowej Innowacyjnego Forum Medycznego w Centrum Onkologii w Bydgoszczy rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa pt. „Kontrowersje w leczeniu chorych na raka piersi – spojrzenie interdyscyplinarne” . Towarzyszyć jej będą Warsztaty Chirurgii Onkologicznej pod hasłem: „Obustronne zabiegi rekonstrukcyjne wyniosłości piersi – w jaki sposób osiągnąć optymalną symetrię zabiegu”.

Kluczowe tematy konferencji

Podczas spotkania, specjaliści z różnych dziedzin przedstawią wyzwania i innowacje w leczeniu raka piersi. Dr hab. Tomasz Nowikiewicz, prof. UMK, kierownik Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, zapowiada dyskusje na temat najtrudniejszych sytuacji operacyjnych, które wymagają indywidualnego podejścia. Zdarzają się bowiem komplikacje po zabiegach amputacji i rekonstrukcji piersi, które mogą wynikać z trudności w gojeniu ran, czy z konieczności korekty poprzednich operacji.

„Jest też grupa pacjentek, która po amputacji piersi i rekonstrukcji wyniosłości piersi wymaga w dalszej kolejności radioterapii. To duże wyzwanie, ponieważ reakcja tkanek na napromienianie jest nieprzewidywalna i niekiedy kończy się utratą implantu oraz koniecznością kolejnego zabiegu, który pozwoli osiągnąć zadowalający efekt odtworzonej piersi (…) Nie chodzi tu o błędy, lecz o nieprzewidywalne reakcje organizmu. Takie przypadki zdarzają się rzadko, ale wymagają od nas szczególnego zaangażowania i precyzji” -  podkreśla profesor Tomasz Nowikiewicz .

Podczas warsztatów chirurgicznych przeprowadzonych zostanie 6 pokazowych operacji, transmitowanych na żywo do sali wykładowej Innowacyjnego Centrum Medycznego. W programie m.in.:

- zabiegi rekonstrukcji piersi z użyciem nowoczesnych technik chirurgicznych

- endoskopowe mastektomie profilaktyczne, przeznaczone dla pacjentek obciążonych genetycznie (nosicielek BRCA1 i BRCA2),

- rekonstrukcje ubytków po częściowym usunięciu piersi, z wykorzystaniem tkanek przenoszonych z okolic spoza gruczołu piersiowego.

Dynamiczne zmiany w leczeniu raka piersi

Ostatnie lata przynoszą ogromne zmiany w leczeniu nowotworów piersi na każdym etapie terapii:

1. Kobiety leczone są w sposób systemowy czyli z użyciem różnych metod leczenia przeciwnowotworowego.

2.Coraz bardziej dostępna staje się chirurgia endoskopowa, przypominająca - za sprawą podobnego instrumentarium - laparoskopię.

Takie zabiegi przeprowadza się przede wszystkim u pań, które są nosicielkami wariantu patogennego genu BRCA1 lub BRCA2, czyli są obciążone genetycznie i które decydują się na zabieg zmniejszający ryzyko zachorowania na raka piersi, czyli na mastektomię profilaktyczną. Właśnie w tej grupie pacjentek rozpoczęto zabiegi endoskopowe w Polsce. W piątek dołączymy do ośrodków, które takie operacje wykonują”- podkreśla prof. Tomasz Nowikiewicz.

3.Coraz większe znaczenie mają zabiegi polegające na częściowej rekonstrukcji ubytku piersi, powstałego po miejscowym usunięciu zmiany nowotworowej, z wykorzystaniem płata tkankowego posiadającego unaczynienie. Tkanki te przenoszone są w obręb piersi spoza obszaru gruczołu piersiowego. To pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego leczenia oszczędzającego pierś.

4.W ciągu ostatnich lat zmieniło się też podejście do układu chłonnego pachy, gdzie za wszelką cenę oszczędza się struktury limfatyczne, minimalizując ryzyko obrzęku kończyn górnych.

5.Leczenie systemowe oferuje pacjentkom coraz większe szanse na trwałe wyleczenie dzięki nowym programom lekowym.

Bydgoski ośrodek w czołówce

Oddział Kliniczny Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest liderem w Polsce pod względem liczby przeprowadzanych operacji u pacjentek z nowo zdiagnozowanym rakiem piersi. W tym roku to już blisko 1400 takich zabiegów.

Liczba wszystkich wykonanych operacji, łącznie z łagodnymi zmianami w obrębie piersi, przekroczyła 2 tysiące.

W przyszłości specjaliści z bydgoskiego Centrum Onkologii chcieliby rozwijać procedury mikrochirurgiczne, w szczególności zespolenia mikronaczyniowe, co pozwoliłoby na poszerzenie arsenału zabiegów operacyjnych w obrębie piersi.

„Wówczas moglibyśmy wykonywać rekonstrukcje piersi z wykorzystaniem płatów tkankowych nieunaczynionych, tzw. płatów wolnych, które wymagają przemieszczenia i wykonania nowego zespolenia naczyniowego. To z kolei dałoby szansę na leczenie operacyjne obrzęku chłonnego. Jest on jednym z największych problemów zdrowotnych pacjentek leczonych z powodu raka piersi- podkreśla prof. Tomasz Nowikiewicz. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursów ze środków unijnych na zakup bardzo drogiego sprzętu, jakim jest odpowiedniej jakości mikroskop operacyjny".

Dołącz do nas!

Zapraszamy na konferencję naukową oraz warsztaty wszystkich specjalistów, studentów oraz osoby zainteresowane nowoczesnym leczeniem raka piersi. To wyjątkowa okazja do nauki i wymiany doświadczeń!

Razem zmieniamy oblicze onkologii w Polsce!

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe