Oddział Kliniczny Ginekologii Onkologicznej
Na oddziale Klinicznym Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy prowadzimy głównie leczenie chirurgiczne nowotworów złośliwych kobiecych narządów płciowych (raka jajnika, endometrium, szyjki macicy, sromu i pochwy). Dobra organizacja naszej pracy pozwala nam na bieżąco przyjmować pacjentki ze zdiagnozowanym nowotworem.
Ścieżka pacjentki na Oddziale Ginekologicznym:
- Kwalifikacja do leczenia – jest prowadzona przez Komisję Interdyscyplinarną. W jej skład wchodzą następujący specjaliści: radioterapeuta, onkolog kliniczny i ginekolog onkologiczny. Komisja kwalifikuje chore w każdy poniedziałek i środę od godz. 8.00 w gabinecie 137 w Poliklinice. Rejestracja na komisje odbywa się na bieżąco pod numerem 52 374 30 00 lub 52 374 31 10, dodatkowe informacje o pracach interdyscyplinarnego zespołu dostępne są pod numerem 52 374 33 94.
- Opracowanie schematu leczenia – w czasie trwania komisji zostaje zaplanowane leczenie skojarzone. Ustala się z czego składać się będzie terapia w danym przypadku, czy z radioterapii, chemioterapii, zabiegu operacyjnego/chirurgicznego, czy też ze wszystkich wyżej wymienionych.
- Hospitalizacja – pacjentki zakwalifikowane do leczenia chirurgicznego są na bieżąco przyjmowane na oddział ginekologii onkologicznej w celu wykonania zabiegu. Przyjęcie na oddział po dopełnieniu formalności w izbie przyjęć odbywa się w punkcie pielęgniarskim.
- Pacjentki z potwierdzoną chorobą nowotworową (badanie histopatologiczne) lub podejrzeniem raka jajnika są na bieżąco kwalifikowane do leczenia operacyjnego. Operacje są wykonywane w ciągu 7-10 dni.
- Zabiegi operacyjne – wykonywane są codziennie od godz. 8.00 do 18.00. Operacje przeprowadza wielospecjalistyczny zespół. W jego skład wchodzi specjalista ginekolog onkolog i chirurg onkolog. Po zabiegu operacyjnym chore spędzają pierwsza dobę w sali pooperacyjnej wyposażonej w aparaturę pozwalającą na wzmożony nadzór.
- Kontynuacja leczenia – po zabiegu operacyjnym na oddziale ginekologii onkologicznej pacjentka przekazywana jest do dalszego leczenia skojarzonego: chemioterapii lub radioterapii do innych komórek Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
- Opieka pooperacyjna – prowadzona jest w ramach poradni przyklinicznej.
Jesteśmy wyspecjalizowani w leczeniu zaawansowanych nowotworów złośliwych i wykonujemy w pełnym zakresie operacje stosowane w ginekologii onkologicznej, w tym następujące zabiegi:
- hysterektomię radykalną,
- limfadenktomię miedniczną i okołoaortalną,
- wielonarządową resekcję – czyli zabieg całkowitej cytoredukcji, wykonywany u chorych w zaawansowanym raku jajnika,
- zmodyfikowane wytrzewienie tylne (MPE),
- vulwectomię radykalną,
- całkowite wytrzewienie, wykonywane w przypadku wznowy raka szyjki macicy po radiochemioterapii,
- poszerzone usunięcie przymacicz (LEER),
- u kobiet z rakiem endometrium zabiegi hysterektomii, ovariektomii i limfadenektomii wykonuje się laparoskopowo,
- HIPEC- po szczegółowej kwalifikacji Zespołu Interdyscyplinarnego.
Operacje robotyczne należą do operacji małoinwazyjnych, które stanowią „złoty standard” w leczeniu raka trzonu macicy w świetle najnowszych wytycznych. Obecnie nasz zespół przeprowadza operacje robotyczne z procedurą znakowania węzła wartowniczego zielenią indocyjaninową w terapii tego nowotworu.
Kwalifikacja do operacji robotycznych odbywa się w Poradni Ginekologii Onkologicznej z komisją onkologiczną w gabinecie 137 w Poliklinice Centrum Onkologii przy ulicy dr. Izabeli Romanowskiej 2 w poniedziałki i środy w godzinach 08:00 – 12:00.
Uprzednia rejestracja w Recepcji Polikliniki osobiście lub pod numerem : (52) 374 31 10 w godzinach 7:00 – 17:00
Operacje przeprowadzane z wykorzystaniem systemu Da Vinci umożliwiają operatorowi dużo lepszą wizualizację pola operacyjnego dzięki kilkukrotnemu powiększeniu oraz obrazowaniu trójwymiarowemu, a także pozwalają na lepszą inspekcję tkanek trudno dostępnych np. preparowanie węzłów chłonnych w dołach zasłonowych u pacjentek z rakiem trzonu macicy.
Korzyści płynące z operacji robotycznych w porównaniu z metodami klasycznymi oraz częściowo z laparoskopią :
• zmniejszona liczba powikłań
• zwiększenie liczby pobranych węzłów chłonnych w trakcie operacji
• zdecydowane zmniejszenie dolegliwości bólowych po zabiegu
• skrócenie czasu hospitalizacji
• możliwość dostępu małoinwazyjnego u pacjentek z otyłością
• mniejsza utrata krwi w trackie zabiegu
• zmniejszenie liczby konwersji do operacji klasycznej w stosunku do zabiegów laparoskopowych
Lekarze Oddziału, którzy uzyskali certyfikaty upoważniające do przeprowadzenia operacji robotem DaVinci: dr Michał Makarewicz, dr Magdalena Ewa Kowalkowska
Co zabrać ze sobą do szpitala?
- leki w oryginalnych opakowaniach wraz dokumentację medyczną oraz nagrania płyt z badaniami
- piżamę,
- ręcznik,
- kapcie, klapki pod prysznic,
- wygodne ubranie bawełniane np. dres,
- bieliznę osobistą,
- szlafrok,
- środki czystości (mydło, szampon, szczotkę i pastę do zębów, dezodorant)
- przybory toaletowe (grzebień, przybory do golenia itd.)
Co można zabrać?
- sztućce,
- kubek,
- wodę mineralną niegazową,
- kawę/herbatę,
- chusteczki higieniczne,
- środki higieny osobistej (podpaski),
- książki, czasopisma,
- telefon komórkowy oraz ładowarkę
|
Koordynator Oddziału
lek. med. Michał Makarewicz
|
Kierownik Opieki Medycznej
mgr Mariola Maślińska
|
Odwiedziny
- wizyty osób odwiedzających w dniach poniedziałek-piątek w godzinach 14.00-18.00,
- wizyty osób odwiedzających w dni wolne od pracy i święta w godzinach 10.00-17.00,
- zalecamy wejście na oddział maksymalnie dwóch osób jednocześnie dla jednego pacjenta,
- prosimy o wstrzymanie się od odwiedzin osób z objawami infekcji,
Przyjęcie do Oddziału
Izba Przyjęć znajduje się na niskim parterze w tylnej części Budynku Głównego. Z jej usług korzystają osoby skierowane do planowanej hospitalizacji oraz pacjenci leczeni w Centrum Onkologii, u których nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia.
Pacjenci zgłaszający się do przyjęcia powinni mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Po rejestracji w Recepcji Izby Przyjęć chory udaje się do przebieralni, jeśli zachodzi taka potrzeba pielęgniarka/ sanitariusz pomaga choremu przy przebraniu się. Pacjent przekazuje okrycia wierzchnie rodzinie lub pozostawia je na przechowanie w depozycie szpitalnym. Na oddział docelowy chory udaje się sam lub jeśli zachodzi taka potrzeba jest zaprowadzony lub przewieziony przez sanitariusza Izby Przyjęć.
UWAGA!
Szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach przy łóżku chorego, dlatego też wszelkie wartościowe przedmioty (np. pieniądze, biżuteria, karty płatnicze) należy zostawić w domu lub przekazać do Depozytu Rzeczy Wartościowych mieszczącego się w Kasie Centrum Onkologii.