Polska boryka się z poważnym niedoborem lekarzy. Wśród 12 najbardziej deficytowych specjalizacji jest 5 związanych z onkologią: chirurgia onkologiczna, onkologia kliniczna, radioterapia, hematologia i patomorfologia. Liczby mówią same za siebie:
- ponad 200 nieobsadzonych rezydentur w onkologii klinicznej,
- 20% miejsc rezydenckich w chirurgii onkologicznej pozostaje pustych.
To ogromny problem, zwłaszcza, że średnia wieku specjalistów onkologicznych przekracza 60 lat, co wskazuje na pilną potrzebę kształcenia młodych lekarzy.
Wspieranie kształcenia lekarzy – nowy projekt FERS1
Naprzeciw tym potrzebom wychodzi unijny projekt, który ma m.in. finansowo zachęcać młodych lekarzy do robienia specjalizacji, a placówki medyczne i uczelnie - do stworzenia im takich możliwości.
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (CMKP) od 1 stycznia 2024 roku rozpoczęło realizację projektu „Wspieranie kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski (FERS1)”.
Podczas konferencji w Warszawie inaugurującej ten projekt, prof. Wojciech Zegarski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej i koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, podkreślił wagę praktycznego kształcenia lekarzy:
„Kluczowe jest, aby młodzi lekarze mieli dostęp do nowoczesnych technologii, możliwości praktycznej nauki zawodu i odpowiedniej liczby przeprowadzanych procedur. W wielu placówkach tego brakuje, co zniechęca młodych do podejmowania trudnych, ale niezbędnych specjalizacji”.
W spotkaniu oprócz konsultantów krajowych i wojewódzkich z całej Polski wzięli udział także młodzi lekarze, którzy mówili o przyczynach słabego zainteresowania specjalizacjami onkologicznymi w wielu ośrodkach.
„Wszystko zależy od zarządzającego oddziałem. Jeśli nie daje on rezydentom możliwości wykonywania procedur, np. operacji, to oni pocztą pantoflową przekazują sobie nawzajem, by do tego szpitala i na ten oddział nie iść, bo tam nie nauczysz się zawodu – tłumaczy prof. Wojciech Zegarski. A przecież chodzi o to, by lekarze po specjalizacji byli do zawodu przygotowani. I to jest zadanie dla konsultantów krajowych oraz wojewódzkich, żeby tego pilnowali”.
Co oferuje projekt FERS1?
Projekt, o całkowitej wartości 135,6 mln zł, obejmuje wiele działań, które mają w efekcie zwiększyć liczbę lekarzy i poprawić jakość ich kształcenia:
- Organizacja 2500 kursów specjalizacyjnych, zgodnych z programami specjalizacji, które będą dostępne w dogodnych lokalizacjach w całej Polsce.
- Dofinansowanie podróży i noclegów dla lekarzy uczestniczących w kursach stacjonarnych oraz stażach specjalizacyjnych realizowanych poza miejscem zamieszkania.
- Przeprowadzenie ok. 50 dodatkowych kursów z zakresu komunikacji i specjalistycznych procedur diagnostycznych i medycznych.
- Pokrycie kosztów udziału lekarzy w prestiżowych konferencjach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Centrum Onkologii w Bydgoszczy – wzór dla innych placówek
Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest przykładem efektywnego kształcenia młodych lekarzy. Co roku do zawodu przygotowuje się tu ponad 30 rezydentów. Szczególnie aktywne w pracy z młodą kadrą są: Oddziały Kliniczne Onkologii, Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, Zakład Patologii Nowotworów i Patomorfologii, Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów, Oddział Kliniczny Radioterapii oraz Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej. Rezydenci mają tu dostęp do:
- najnowszych technologii i metod operacyjnych,
- praktycznej nauki zawodu poprzez przeprowadzanie zabiegów pod nadzorem doświadczonych specjalistów,
- kompleksowego wsparcia i mentoringu, który pozwala im osiągnąć wysoki poziom kompetencji.
Bydgoski ośrodek prowadzi także pozarezydencki tryb szkolenia specjalistów. W tym roku to w sumie 12 osób.
„W Warszawie jesteśmy zauważani i docenieni za zaangażowanie w kształceniu młodych kadr medycznych – podkreśla prof. Wojciech Zegarski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej. To dla nas oczywiste, że taka jest konieczność i nasz obowiązek. Na Oddziale Klinicznym Chirurgii Onkologicznej nasi rezydenci mają dostęp do najnowszych technik i metod operacyjnych, najnowocześniejszych technologii i mają możliwość nauki praktycznej zawodu, wykonywania operacji pod okiem doświadczonych specjalistów, co nie zawsze jest takie oczywiste. Mam sygnały, że w niektórych ośrodkach w Polsce lekarze na czwartym roku specjalizacji mają za sobą dopiero nieco ponad 80 wykonanych zabiegów. To zdecydowanie za mało, by nauczyć się zawodu”.
Ministerstwo Zdrowia wskazuje Centrum Onkologii w Bydgoszczy jako wzorzec, który powinien być wdrażany w innych ośrodkach medycznych.
Dlaczego FERS1 jest kluczowy?
Analiza demograficzna i epidemiologiczna jasno pokazuje, że bez zwiększenia liczby wykwalifikowanych lekarzy w specjalizacjach onkologicznych i pokrewnych, Polska stanie przed poważnym kryzysem zdrowotnym. Wprowadzenie takich projektów jak FERS1 nie tylko wspiera młodych lekarzy, ale także podnosi jakość opieki zdrowotnej w kraju.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie:
👉 www.cmkp.edu.pl/projekty-ue/fers1