19 lutego 2025 roku w Politechnice Bydgoskiej miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich a Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Współpraca ta ma na celu rozwój dydaktyki oraz wspólne badania naukowe, które przyniosą korzyści obu instytucjom.
Zakres współpracy
Strony zadeklarowały współpracę w następujących obszarach:
- Doradztwo i doskonalenie dydaktyki na kierunku Inżynieria Środowiska, w tym organizowanie wycieczek dydaktycznych do - jednego z najnowocześniejszych w Polsce - Zakładu Utylizacji Odpadów Medycznych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
- Organizacja kursów i szkoleń specjalistycznych oraz konsultacji dla studentów.
- Organizacja konferencji, seminariów i wystaw, a także wspólne uczestnictwo w sympozjach.
- Realizacja wspólnych badań oraz projektów naukowych, w tym prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.
Realizacja współpracy
Współpraca będzie realizowana poprzez:
- Wspólne podejmowanie przedsięwzięć badawczych i przygotowanie wniosków projektowych.
- Szkolenia i staże dla pracowników obu instytucji.
- Organizowanie spotkań naukowych oraz konferencji.



Nowoczesne technologie w Zakładzie Utylizacji Odpadów Medycznych
Zakład Utylizacji Odpadów Medycznych w Centrum Onkologii to nowoczesna jednostka zajmująca się unieszkodliwianiem odpadów medycznych i weterynaryjnych. Stosowane tu technologie spalania pozwalają na odzysk energii, która jest wykorzystywana do ogrzewania kompleksu Centrum Onkologii. Dzięki temu placówka nie korzysta z sieci miejskiej, co przekłada się na znaczne oszczędności.
Oprócz ogrzewania, Centrum Onkologii wdrożyło nowoczesne rozwiązania wykorzystujące temperaturę spalin. Po przeprowadzeniu dogłębnej analizy zdecydowano się na produkcję chłodu – proces odwrotny
do podgrzewania. Wytwarzana woda lodowa wykorzystywana jest do chłodzenia w obiekcie Zakładu Medycyny Nuklearnej. W przyszłości planowane jest zastosowanie tej technologii do klimatyzowania nowych budynków, które mają zostać wybudowane na terenie Centrum.
Zakład dysponuje dwiema instalacjami termicznego przekształcania odpadów: ITPO-1 oraz ITPO-2. Pierwsza z nich wykorzystuje technologię pieca z rusztem stałym o wydajności 200 kg/h, natomiast druga opiera się na układzie z piecem obrotowym o wydajności 400 kg/h. Proces spalania odbywa się w temperaturach sięgających nawet 1150°C i jest kontrolowany pod względem uzyskiwanych parametrów termicznych
i chemicznych, a w szczególności kontrolowany jest skład gazów spalinowych. W obu technologiach spalania odpadów umieszczone są systemy oczyszczania spalin, które zmniejszają emisję szkodliwych zanieczyszczeń do poziomu poniżej wartości określonych w Rozporządzenia Ministra Środowiska. Odpady z placówek medycznych przed utylizacją są przechowywane w chłodniach utrzymujących temperaturę poniżej 10°C.



Uczestnicy spotkania
W spotkaniu udział wzięli:
- dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ – prorektor ds. rozwoju,
- dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz – dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska,
- dr Jolanta Cichowska – kierownik Katedry Inżynierii Środowiska,
- prof. dr hab. Janusz Kowalewski – dyrektor Centrum Onkologii,
- inż. Mirosław Stawicki – dyrektor ds. logistyki,
- mgr inż. Tomasz Kasiorek – kierownik Zakładu Utylizacji Odpadów Medycznych.
Podpisanie listu intencyjnego otwiera nowy rozdział współpracy między obiema instytucjami, umożliwiając studentom oraz pracownikom naukowym dostęp do nowoczesnych technologii oraz wspólne działania
na rzecz innowacji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami.