27 października 2022

Pogoń raka! Skojarz fakty!

Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest trzecim przystankiem na mapie Polski, gdzie zorganizowano Tydzień Świadomości Raka Płuca. Z tej okazji odbyła się dzisiaj konferencja prasowa. W poniedziałek i wtorek pacjenci mieli okazję porozmawiać z naszymi specjalistami za pośrednictwem telefonicznej infolinii. Natomiast w środę odbył się webinar z udziałem dr n. med. Macieja Dancewicza. Pomysłodawcą i realizatorem projektu było Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział w Szczecinie. Akcja odbyła się w ramach kampanii Pogoń Raka! Skojarz Fakty!

Celem, który przyświeca kampanii jest propagowanie wiedzy dotyczącej profilaktyki i diagnostyki raka płuca i walka o poprawę sytuacji chorych cierpiących na to schorzenie.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest jedynym w Polsce certyfikowanym Europejskim Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca. Co to oznacza dla pacjenta? Kompleksowość. Jak powiedział podczas konferencji prof. Janusz Kowalewski; "Pacjent, który w naszym ośrodku usłyszy diagnozę rak płuca nie musi martwić się o organizację swoich badań, czy leczenia w innych ośrodkach. Trafiając do bydgoskiego Centrum Onkologii wszystkie konieczne procedury ma dostępne w jednym miejscu. Pozwala to zaoszczędzić czas, tak kluczowy w leczeniu onkologicznym. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy dysponujemy niezbędnym sprzętem diagnostycznym, badaniami molekularnymi, niezastąpionym leczeniem chirurgicznym, immunoterapią, radioterapią stereotaktyczną, etc. Operacje raka płuca w naszym ośrodku w większości odbywają się małoinwazyjnymi metodami - tkanki nowotworowe usuwane są małymi 4cm cięciami, dzięki czemu chorzy szybciej wracają do zdrowia. Wkrótce nowością będzie wykonywanie zabiegów operacyjnych u pacjentów z rakiem płuca przy pomocy robota da Vinci".

Nowotwór płuca jest najbardziej śmiertelny ze wszystkich nowotworów zarówno u kobiet jak i mężczyzn w kraju. Każdego roku w województwie kujawsko-pomorskim notujemy 1 700 nowych przypadków. Umiera 1 400 osób zdiagnozowanych także we wcześniejszych latach. Ponad 80 proc. nowotworów płuca wywołanych jest paleniem tytoniu, także tym biernym. Dlatego tak istotna jest edukacja społeczeństwa na temat szkodliwości palenia.

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy realizowany jest Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Osoby, które spełniają określone kryteria - mają 55-74 lat i paliły przez 20 lat paczkę papierosów dziennie (20 paczkolat) albo rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15, a także osoby  od 50 r.ż., u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:

  • ekspozycję zawodową m.in. na azbest, krzemionkę, radon, na wdychanie toksycznych oparów, w tym ze spaliny silników diesla czy dym ze spalania węgla kamiennego
  • historię zachorowania na raka płuca u krewnych I stopnia,
  • indywidualną historię zachorowania na raka płuca w wywiadzie: chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np.: rak pęcherza moczowego,
  • obturacyjna choroba płuc, POChP lub włóknienie płuc IPF.

„Zachęcamy do zgłaszania się na badania przesiewowe, które jest bezpłatne i nie wymaga skierowania od lekarza. Niskodawkowa tomografia komputerowa jest bardzo dobrą metodą, która pozwala na wykrycie nawet małych zmian, które są niewidoczne w badaniu RTG, a dawka promieniowania jest niższa niż w typowym badaniu tomografii komputerowej.”– mówi dr n. med. Tomasz Mierzwa - Koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia, Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

W ciągu dwóch ostatnich lat w ramach Programu zostało przebadanych blisko 4 tys. mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki badaniom udało się wykryć kilkadziesiąt nowotworów w stadium niedającym jeszcze objawów klinicznych.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe