21 października podczas uroczystej gali Forum Rynku Zdrowia, ogłoszono laureatów prestiżowej nagrody "Portrety Polskiej Medycyny". Wyróżnienie to honoruje osoby, które miały kluczowy wpływ na funkcjonowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej. Jednym z najbardziej docenionych laureatów tegorocznej gali jest dr hab. n. med. Maciej Harat, prof. Politechniki Bydgoskiej, koordynator pierwszego w Polsce Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, który otrzymał nagrodę w kategorii "Lekarz Rynku Zdrowia". Jego osiągnięcia w dziedzinie neuroonkologii zyskują uznanie w środowisku medycznym.
Jestem onieśmielony i bardzo zaszczycony. To niewiarygodne, że w dobie tak rozwijającej się medycyny, w grupie wspaniałych ekspertów w najróżniejszych dziedzinach w Polsce, zostałem dostrzeżony i po raz kolejny dostrzeżono Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz pracę, którą każdego dnia wykonuje tu cały zespół ludzi, koncentrując się na pacjentach i wdrażając nowe technologie - mówi z satysfakcją prof. Maciej Harat.
Innowacyjne Metody Diagnozowania i Leczenia Glejaków
Głównym osiągnięciem, które przyniosło prof. Maciejowi Haratowi uznanie, jest opracowanie nowatorskiej metody diagnozowania i leczenia glejaków – jednych z najgroźniejszych nowotworów mózgu. Glejaki, ze względu na swoją lokalizację i agresywność, to wyjątkowo trudne do leczenia nowotwory. Problemem jest również niedoszacowanie rozmiarów tych guzów podczas stosowania standardowych technik obrazowania, takich jak rezonans magnetyczny (MRI).
Dlatego prof. Harat, we współpracy z zespołem z Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego, opracował nową, bardziej precyzyjną metodę obrazowania glejaków, przy użyciu pozytonowej tomografii komputerowej (PET). Wyniki badań, które ukazały się w renomowanym czasopiśmie "Nature Communications", pokazują, że nowa technika znacząco zwiększa szanse na poprawę wyników leczenia glejaków, umożliwiając dokładniejsze wyznaczenie granic guza, co z kolei pozwala na skuteczniejszą interwencję chirurgiczną lub radioterapeutyczną. Okazuje się, że tomografia PET pozwala wykryć zmiany nowotworowe nawet osiem miesięcy wcześniej niż MRI.
Wraz dr. hab., Bogdanem Małkowskim, prof.UMK, koordynatorem Zakładu Medycyny Nuklearnej udało nam się udowodnić, że możemy - w każdym przypadku glejaka - wyznaczyć, gdzie on ma granicę, znacznie dokładniej niż bazując na rezonansie magnetycznym. Wiemy gdzie jest naciek, więc będziemy skuteczniejsi w leczeniu – wyjaśnia prof. Maciej Harat.
Wyniki z kolejnego badania klinicznego, które przeprowadziliśmy z zastosowaniem m.in. badania PET z tyrozyną, radiochirurgii opartej na tym badaniu i urządzenia ze zmiennym polem magnetycznym, są SPEKTAKULARNE. Trwa przygotowanie publikacji, więc na razie więcej nie możemy powiedzieć. Wiadomo jednak, z całą pewnością, że ta metoda leczenia jest bezpieczna a wyniki przeszły nasze oczekiwania.
Prof. Harat podkreśla, że nowa metoda daje szansę na poprawę wyników leczenia glejaków, które dotąd były jednymi z najgorzej rokujących nowotworów.
Nowa fala w medycynie
Nagroda "Portrety Polskiej Medycyny" dla prof. Macieja Harata w kategorii "Lekarz Rynku Zdrowia" jest dowodem na to, jak ważne są innowacje i współpraca zespołowa w dziedzinie medycyny. Organizatorzy konkursu podkreślają, że prof. Harat nie tylko reprezentuje nową falę w polskiej medycynie, ale także otwiera nowe możliwości dla rozwoju neurochirurgii i onkologii .
Nowa fala oznacza, że mamy dostęp do nowoczesnych technologii- tłumaczy prof. Maciej Harat. Gdy wchodziłem do zawodu, radioterapia kojarzyła się z powikłaniami, wysokim odsetkiem odczynów i ograniczoną skutecznością. Później zaczęły się intensywne zmiany. Zmieniła się technologia, którą używamy w radioterapii, rozwinęła się radiochirurgia, czyli możliwość precyzyjnego niszczenia wielu ognisk nowotworu. Obecnie mamy niewiele powikłań a skuteczność leczenia jest bardzo wysoka. I ta nowa fala mnie poniosła. Poza tym świat bardzo się do siebie zbliżył. Możemy konsultować pacjentów na odległość w internecie, potem również on-line omawiać diagnozę, wyniki leczenia oraz nowe projekty badawcze, z kolegami z Polski i zagranicy. To pcha nas naprzód.
Dla Zdrowia. Razem
Hasło tegorocznego Forum – „Dla zdrowia. Razem” – doskonale odzwierciedla cel działań prof. Harata, który jako koordynator, pierwszego w Polsce, Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii w bydgoskim Centrum Onkologii, nieustannie dąży do poprawy metod leczenia nowotworów mózgu, wprowadzając najnowsze osiągnięcia nauki do codziennej praktyki klinicznej.
Wyniki leczenia glejaka mózgu wymagają poprawy i musimy się na tym skoncentrować. Aby odnieść sukces potrzebne jest działanie interdyscyplinarne lekarzy - współpraca neurochirurgów, onkologów- specjalistów radioterapii i chemioterapii. W naszym zakładzie mamy taką możliwość.
Jesteśmy też pierwszym ośrodkiem w kraju, w którym działa najnowocześniejszy akcelerator do radioterapii adaptacyjnej, który pozwala, np. u pacjentów z glejakiem mózgu, na bardziej precyzyjne i celowane leczenie, oszczędzające jednocześnie zdrowe obszary mózgu przed promieniowaniem.
Nowoczesny przyspieszacz jest też doskonałym narzędziem dla pacjentów cierpiących m.in. na raka trzustki, pęcherza moczowego, prostaty czy jelita grubego. Celem specjalistów z Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest jak najskuteczniejsze wykorzystanie dostępnych nowoczesnych technologii do poprawy skuteczności leczenia pacjentów z chorobą nowotworową.