Program zachowania płodności
1 czerwca br. rozpoczęto realizację programu polityki zdrowotnej pn. Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028 (dalej Program).
Celem głównym Programu jest zapewnienie parom dotkniętym niepłodnością równego dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji oraz umożliwienie osobom przed lub w trakcie leczenia onkologicznego o potencjale upośledzającym płodność zabezpieczenia materiału rozrodczego (oocytów lub nasienia) na przyszłość.
Pacjentów spełniających poniższe kryteria zachęcamy do zabezpieczenia materiału rozrodczego w ramach tego bezpłatnego Programu.
Kryteria kwalifikacji pacjentów
Do Programu mogą zostać zakwalifikowani pacjenci spełniający następujące kryteria:
1) pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego o potencjale upośledzającym płodność;
2) wiek (w dniu zgłoszenia – pierwszej wizyty u realizatora):
- kobieta – od okresu dojrzewania do 40. roku życia,
- mężczyzna – od okresu dojrzewania do 45. roku życia.
W załączeniu znajduje się wzór zaświadczenia lekarskiego kierującego do procedury zachowania płodności na przyszłość oraz listę numerów telefonów do realizatorów w celu przekierowywania pacjentów oraz uzyskiwania wyjaśnień w zakresie realizowanych procedur.
Interaktywna mapa realizatorów
Na stronie programu wsparcia in vitro można znaleźć interaktywną mapę realizatorów:
https://pacjent.gov.pl/artykul/program-wsparcia-vitro,