13 czerwca 2025 r. w Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyła się konferencja poświęcona ważnej roli lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w funkcjonowaniu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Spotkanie miało na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy lekarzami POZ a specjalistami Centrum Onkologii. Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Ośrodek Monitorujący działający przy Centrum Onkologii, a zaproszenia trafiły do blisko 300 przychodni i ośrodków POZ w regionie.
Konferencja odbyła się pod patronatem prof. Janusza Kowalewskiego – dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy, prof. Dariusza Grzanki – prorektora ds. Collegium Medicum UMK oraz lek. Waldemara Gadzińskiego – wojewódzkiego konsultanta ds. medycyny rodzinnej.
Dla kogo i po co?
Konferencję zorganizowano z myślą o lekarzach rodzinnych oraz kadrze zarządzającej przychodni POZ. Jak podkreśla dr n. med. Przemysław Bławat, pełnomocnik ds. KSO w Centrum Onkologii:
„Mamy obowiązek jako wojewódzki ośrodek monitorujący organizować takie szkolenia. Równie ważne jest także nawiązanie realnej współpracy i przekazanie lekarzom POZ naszego spojrzenia na funkcjonowanie KSO”.
Wśród poruszanych tematów znalazły się najważniejsze zagadnienia dotyczące praktycznej współpracy na linii POZ – ośrodki onkologiczne, w tym przygotowanie pacjenta do ścieżki onkologicznej, prawidłowe wystawianie kart DiLO oraz przekazywanie dokumentacji medycznej.
Dlaczego to takie ważne?
Jak zauważa dr n. med. Przemysław Bławat:
„Pacjent nie wisi w próżni. Zanim trafi do systemu KSO, przechodzi przez ręce lekarza rodzinnego. Dlatego kluczowe jest, aby chory był odpowiednio przygotowany – z poprawnie wystawioną kartą DiLO, skierowany do właściwej poradni i posiadający kompletną dokumentację, w tym płytę z badaniami np. tomografii komputerowej”.
Brak tych elementów może skutkować koniecznością powtórnych wizyt, opóźnieniami w diagnostyce i niepotrzebnym stresem pacjentów.
„Nieetyczne jest, kiedy pacjent jedzie 200 km na wizytę, a my nie możemy nic zrobić, bo nie ma np. płyty z tomografii. To kwestia organizacyjna, ale i realny problem kliniczny” – dodaje dr Bławat.
W programie konferencji:
10:30 – 10:50 Powitanie i wprowadzenie
- prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii
- dr n. med. Przemysław Bławat
10:50 – 11:00 Cele i zadania Wojewódzkiego Ośrodka Monitorującego
- mgr Anna Sakowska
- mgr Aleksandra Chorążewicz
11:00 – 11:20 Programy profilaktyczne i epidemiologia nowotworów
- dr n. med. Łukasz Żołna
11:20 – 11:40 Przerwa kawowa
11:40 – 13:20 Diagnostyka i leczenie pacjentów z nowotworami:
- Piersi – dr hab. Tomasz Nowikiewicz, prof. UMK
- Jelita grubego – dr n. med. Zbigniew Kula
- Płuca – dr n. med. Przemysław Bławat
- Prostaty – dr n. med. Krzysztof Kamecki
- Kobiecego układu rozrodczego – lek. Paweł Piątkowski
13:20 – 14:00 Panel dyskusyjny:
„Oczekiwania lekarzy POZ w Krajowej Sieci Onkologicznej”
Współpraca krok po kroku
Podczas spotkania zostały omówione trzy kluczowe aspekty współpracy:
- Przygotowanie pacjenta przed wejściem do KSO – poprawność kart DiLO, kompletność dokumentacji, kierowanie do odpowiednich poradni.
- Informacja dla lekarzy POZ o możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych dostępnych w Centrum Onkologii – aby mogli rzetelnie informować swoich pacjentów.
- Opieka po zakończonym leczeniu onkologicznym – czyli jak przekazać pacjenta z powrotem do POZ, gdy kończy się okres obserwacji lub nowotwór nie zostaje potwierdzony.
KSO – szansa i wyzwanie
Choć Krajowa Sieć Onkologiczna niesie za sobą wiele słusznych założeń – jak standaryzacja leczenia czy lepsza kontrola jakości – to w opinii specjalistów wciąż wymaga dopracowania:
„Wiele rozporządzeń wykonawczych jeszcze nie zostało opublikowanych. Lekarze nie wiedzą, z czego będą rozliczani, co zwiększa niepewność” – tłumaczy dr Bławat.
Podsumowanie
Konferencja zainicjowała otwarty dialog i zacieśnianie współpracy między lekarzami POZ a specjalistami Centrum Onkologii. Dzięki lepszemu zrozumieniu procesu diagnostyczno-terapeutycznego, pacjent ma szansę na szybszą i skuteczniejszą opiekę.