19 listopada 2024

V Bydgoskie Spotkania Psychologii z Onkologią

Czy chemia to trucizna? Jak przygotować pacjenta do terapeutycznego maratonu? Jak wspierać jego psychikę i organizm w trakcie leczenia systemowego? To tylko niektóre tematy V Bydgoskich Spotkań Psychologii z Onkologią, które odbędą się 22 listopada 2024 roku w Centrum PARiS, sala D, w Bydgoszczy.

Konferencja organizowana jest wspólnie przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Pomysłodawcą Bydgoskich Spotkań Psychologii z Onkologią był nieżyjący już prof. Paweł Izdebski, psycholog, kierownik Katedry Psychologii Zdrowia Wydziału Psychologii UKW w Bydgoszczy. To on dostrzegł ogromną potrzebę psychicznego wsparcia pacjentów onkologicznych. Jako psycholog wiedział też, jak bardzo w jego środowisku potrzebna jest wiedza onkologów, by skutecznie wspierać chorych w ich trudnej drodze.

 
Stereotypy i dezinformacja przyczyną lęku pacjenta

Tematem spotkania jest  „Radioterapia oraz leczenie systemowe – chemioterapia, hormonoterapia, immunoterapia, leczenie celowane – perspektywa lekarza, psychologa i pacjenta”.

Tę tematykę napisało życie – mówi dr Jarosław Ocalewski, psycholog z  Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i jednocześnie przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

„ Do mojego gabinetu psychologicznego zgłosił się zdenerwowany pacjent, cierpiący na chorobę nowotworową. Wzburzony powiedział, że „jest już po nim”, bo zaczyna się jego „trucie”. Miał na myśli chemioterapię. W jego głowie w ogóle nie było przekonania, że to metoda leczenia. Zacząłem ten temat zgłębiać m.in. w Kole Naukowym, który prowadzę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Przeprowadziliśmy jakościowe badania, tzn. rozmawialiśmy z ludźmi na temat tego, jak postrzegają chemioterapię i radioterapię. Sygnały są bardzo niepokojące . Pacjenci bardzo źle odbierają te metody leczenia, wręcz dominuje przekaz, że to nie jest terapia. To mnie przeraziło, bo przecież dzięki tej metodzie leczenia wielu pacjentów żyje, z powodzeniem leczy się, ale te sceptyczne osoby w ogóle nie przyjmują tego do wiadomości”.

Organizatorzy konferencji chcą rozwiewać mity związane m.in. z terapią skojarzoną, wskazać jej skuteczność oraz omówić rolę specjalistów wspierających pacjentów w trakcie leczenia.

Spotkanie jest kierowane nie tylko do personelu lekarskiego, ale także do psychologów oraz innych osób towarzyszących chorym podczas ich leczenia - dietetyków, rehabilitantów, fizjoterapeutów.

„Problem polega na tym, że jest mało osób, które udzielają wsparcia psychicznego pacjentom onkologicznym, a do tego wielu z nich nie ma odpowiedniej wiedzy na temat metod, technik leczenia, wpływu stosowanych leków na psychikę chorego z nowotworem złośliwym. Po prostu, nie wiedzą na czym to wszystko polega - przyznaje dr hab. Michał Jankowski z Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Psycholog musi mieć kompetencje, które uzyska od lekarzy onkologów. Dlatego ideą Spotkań Psychologii z Onkologią jest skierowanie uwagi w kierunku psychologii. Onkolodzy mają przekazać wiedzę, nawiązać kontakt. W Polsce dziedzina psychoonkologii jest ciągle  niezagospodarowana. Dlatego ta inicjatywa ma wielki potencjał”.

Co na konferencji?

Interdyscyplinarne podejście to przyszłość skutecznego leczenia onkologicznego. Podczas spotkania odbędą się więc m.in.:

- panele medyczne, przedstawiające postęp w radioterapii i leczeniu systemowym

- panele wsparcia pacjentów, prowadzone przez dietetyków, psychologów, rehabilitantów i specjalistów ds. mikrobioty

- panel dyskusyjny, dotyczący decyzji krytycznych w chorobie nowotworowej

W tym roku przygotowano także dla uczestników warsztaty (limit miejsc: 30 osób).

Dlaczego warto?

Wspieranie pacjentów na różnych etapach leczenia to temat często pomijany, a kluczowy dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Porównując leczenie onkologiczne do maratonu, dr Jarosław Ocalewski podkreśla:

"Pacjent, jest jak maratończyk, potrzebuje przygotowania – fizycznego, psychicznego i edukacyjnego. To wsparcie powinno obejmować cały proces, od diagnozy po rekonwalescencję."

Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych – zarówno lekarzy onkologów, jak i psychologów, dietetyków, rehabilitantów oraz inne osoby wspierające pacjentów onkologicznych w codziennym życiu.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja (limit miejsc: 200 osób) :

https://bspo.ukw.edu.pl/ .

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe