18 listopada 2024

Zabiegi robotyczne krokiem milowym w leczeniu raka odbytnicy

W dniach 15-16 listopada 2024 roku w Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyła się XIII Konferencja Naukowa „Rak odbytnicy – czego jeszcze nie wiemy”. Wydarzenie przyciągnęło wybitnych ekspertów z całej Polski, zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami w leczeniu raka odbytnicy, w tym techniką chirurgii robotycznej. To właśnie na niej skupiono uwagę podczas tegorocznych obrad.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konferencji był prof. Wojciech Zegarski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii robotycznej oraz koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej, a patronat na wydarzeniem objął dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy -  prof. Janusz Kowalewski.

„Chirurgia robotyczna to jedno z najważniejszych osiągnięć medycyny ostatnich 15-20 lat. To krok milowy w jakości leczenia pacjentów z rakiem odbytnicy” – podsumowuje prof. Zegarski. Dzięki większej precyzji i minimalnej inwazyjności, poprawiamy jakość życia pacjentów. Mniej uszkodzeń nerwów, świetne efekty onkologiczne, szybszy powrót do domu – to tylko niektóre z korzyści. Widzimy jak chorzy już w pierwszej dobie po operacji spacerują po korytarzu. W ubiegłym tygodniu wypisałem pacjentkę, która miała 94 lata i wychodziła do domu po kilku dniach".

Podczas konferencji odbyła się unikalna w skali kraju transmisja operacji robotycznej na żywo, z Centrum Chirurgii Robotycznej do Sali Innowacyjnego Forum Medycznego. To pierwsze w Polsce miejsce, gdzie równocześnie pracują trzy roboty chirurgiczne. Transmisja pozwoliła uczestnikom nie tylko śledzić przebieg operacji, ale także na bieżąco zadawać pytania i uczestniczyć w analizie klinicznej prowadzonej przez ekspertów.

Bydgoszcz – liderem w chirurgii robotycznej

Dyrektor Centrum Onkologii, dr Janusz Kowalewski podkreślił, że bydgoski ośrodek ma za sobą ponad 1200 operacji przeprowadzonych z zastosowaniem robota chirurgicznego.

„Służymy pomocą i doświadczeniem wszystkim chirurgom, którzy pragną wykonywać zabiegi techniką robotyczną. Formalnie jesteśmy jedynym ośrodkiem szkoleniowym w kraju, gdzie specjaliści z innych placówek mogą zdobywać praktyczne doświadczenie w operacjach z użyciem robota. To kluczowe dla upowszechnienia tej technologii, która w przyszłości będzie standardem w leczeniu onkologicznym”.

Bydgoski ośrodek odgrywa w tej dziedzinie wiodącą rolę. W ciągu ostatniego roku przeprowadzono tu najwięcej w Polsce operacji robotycznych raka jelita grubego – aż 220 zabiegów.

Chirurgia robotyczna to nie moda, a przyszłość

Prof. Andrzej Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie a także prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreśla wagę szkoleń w chirurgii robotycznej.

W chirurgii onkologicznej nie ma miejsca na niedociągnięcia. Pierwotna operacja determinuje losy pacjenta. Daje szanse na wyleczenie lub te szanse zmniejsza. Dlatego tego typu konferencje i szkolenia są kluczowe. To nie tylko technika, ale przede wszystkim doświadczenie chirurga decyduje o sukcesie leczenia” – zaznaczył prof. Rutkowski.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak technologia łączy się z medycyną w praktyce. Transmisja operacji i dyskusje z ekspertami wzbudziły ogromne zainteresowanie środowiska medycznego.

Dla nas niezwykle interesujące jest to, że podczas tej konferencji transmitowana była operacja robotyczna na żywo z sali operacyjnej i jednocześnie, w tym samym momencie, na sali prezentowany był komentarz ekspertów z różnym doświadczeniem, z różnych ośrodków. Na bieżąco dyskutowaliśmy na temat przebiegu zabiegu – podkreśla prof. Andrzej Rutkowski. W ten sposób widzimy nie tylko stronę techniczną, ale też kliniczną operacji".

Pacjenci na pierwszym miejscu

Konferencja nie tylko koncentrowała się na technicznych aspektach leczenia, ale także na perspektywie chorych. Jeden z pacjentów Centrum Onkologii, Pan Krzysztof przyznaje, że zbyt długo zwlekał z badaniami profilaktycznymi.

Wcześniej nie robiłem kolonoskopii, chociaż dostawałem zaproszenia na bezpłatne badania, ale zbagatelizowałem to. Czas zawsze był, ale była też obawa. Teraz każdemu znajomemu mówię, że trzeba się badać, bo później konsekwencje mogą być bardzo przykre i nieprzyjemnie.

Pan Krzysztof pochodzi z Elbląga, ale Centrum Onkologii w Bydgoszczy wybrał  nie bez powodu.

„24 godziny po operacji stanąłem na nogi. Wcześniej dużo czytałem o zabiegach robotycznych w internecie i wiedziałem, że tu w Bydgoszczy jest takie urządzenie.”

Dzielić się doświadczeniem

XIII Konferencja Naukowa „Rak odbytnicy – czego jeszcze nie wiemy” była nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także platformą do promowania innowacyjnych technologii, które realnie zmieniają życie pacjentów.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy dziękuje wszystkim uczestnikom, prelegentom i organizatorom za stworzenie wydarzenia, które podkreśla znaczenie chirurgii robotycznej w leczeniu onkologicznym i umacnia pozycję ośrodka jako lidera nowoczesnej medycyny w Polsce.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe