Zakład Psychologii Klinicznej

W ramach Zakładu Psychologii Klinicznej funkcjonuje Poradnia Psychologiczna, Poradnia Pomocy Palącym, Gabinet Konsultanta Psychiatry.

Świadczymy usługi w zakresie:

  • Porady psychologiczne ambulatoryjne
  • Konsultacje psychologiczne oddziałowe
  • Terapia psychologiczna
  • Spotkania grupowe
  • Konsultacje psychiatryczne

Opieka psychoonkologiczna

Radzenie sobie z chorobą nowotworową i powrót do zdrowia to często długotrwały proces oswajania stresu, czyli rozmawianie o przeżyciach i wyrażanie emocji, to zdrowy sposób dbania o siebie podczas leczenia. Aby lepiej poradzić sobie w tym trudnym okresie dobrze jest wiedzieć, co może sprzyjać a co może utrudniać proces pozytywnych zmian.

Terapia psychologiczna w onkologii może być pomocna gdy:

  • stres związany z diagnozą choroby i leczenie dezorganizują codzienną aktywność,
  • gdy chory ma problemy ze snem,
  • gdy silne negatywne emocje nie ustępują pomimo zakończenia leczenia,
  • gdy dominują myśli rezygnacyjne.

Celem oddziaływań terapeutycznych jest poprawa jakości życia chorego jako pomoc w uruchomieniu różnego rodzaju zasobów wsparcia.
Wykorzystywane są różne formy terapii: psychoedukacja, relaksacja, elementy metody Simontona, psychoterapia wspierająca, poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna.

Kto może skorzystać z pomocy psychoonkologa?

Każdy pacjent naszego Centrum w trakcie diagnostyki, leczenia lub po zakończeniu terapii może bez skierowania zwrócić się po pomoc psychoonkologiczną. Dotyczy to także rodzin pacjentów.

Co oferuje indywidualne wsparcie psychoonkologiczne?

Podczas leczenia ważne jest obniżenie poziomu lęku, mobilizowanie się do współpracy podczas leczenia, budowanie nadziei. Możliwość wyrażenia emocji takich jak strach, smutek, złość może mieć korzystny wpływ na złagodzenie skutków ubocznych leczenia. Rozmowa terapeutyczna zmniejsza natężenie odczuwanego przez chorego napięcia emocjonalnego. Terapia psychologiczna skupia się na znajdowaniu wspierających zasobów w sobie i w najbliższym otoczeniu. Pomaga oswajać sytuację leczenia, adaptować się do zmian i ograniczeń wywołanych chorobą, poprawiać komunikację w rodzinie, odbudować nadzieję i poczucie sensu, które zostały zachwiane na skutek choroby.

Zgłaszając się do Zakładu Psychologii Klinicznej można uzyskać informacje na temat działających w naszym regionie stowarzyszeń samopomocowych, z którymi, na co dzień współpracujemy (Bydgoskie Stowarzyszenie Amazonek „Łuczniczka”, Polskie Stowarzyszenie Stomijne „POL- ILKO” Oddział Regionalny Bydgoszcz, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, Fundacja „Piękniejsze Życie”).

W Zakładzie Psychologii Klinicznej pracują psychoonkolodzy i konsultant lekarz psychiatra.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe