27 października 2022

Nowa era leczenia chirurgicznego

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy od niedawna do pakietu świadczonych usług dołączyły zabiegi  wykonywane przy pomocy certyfikowanego robota da Vinci. Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w kraju posiadających taki sprzęt.

Robotyzacja w medycynie jest już faktem i jedyną drogą by sprostać wyzwaniom rosnącej liczby pacjentów, która w ciągu najbliższych 10 lat ma się zwiększyć o 30proc.

Rocznie w naszym ośrodku jest wykonywanych 250 operacji nowotworu gruczołu krokowego. To najwięcej w kraju. Dzięki robotowi liczba tego typu zabiegów jeszcze wzrośnie. Dla chorych operacja przy pomocy robota da Vinci oznacza szereg korzyści wynikających z jego ogromnej precyzji. Lepsze pole widzenia dla operatora zapewnia trójwymiarowy obraz oraz ograniczenie drżenia, to wszystko wpływa na minimalizację ryzyka powikłań nietrzymania moczu, czy problemów z potencją. Jak przy wszystkich operacjach małoinwazyjnych skrócony zostaje czas rekonwalescencji i hospitalizacji. Pacjenci, u których wykonano zabieg robotem da Vinci po trzech dniach mogą zostać wypisani do domu. Warto dodać, że po operacjach tradycyjną metodą chory minimum tydzień spędzał w szpitalu.

O kwalifikacji do zabiegu przy asyście robota da Vinci decyduje stopień zaawansowania nowotworu. W przypadku występowania przerzutów zalecana jest tradycyjna metoda chirurgiczna.

Pierwszą operację nowotworu prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci wykonał 27 października br. dr n. med. Krzysztof Kamecki, Koordynator Oddziału Klinicznego Urologii Onkologicznej, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Onkologii.

Zakup robota kosztował 14 mln zł. 10 mln zostało sfinansowanych z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pozostałe środki pochodziły z funduszy własnych szpitala.

TVP Bydgoszcz - Rozmowa Dnia

Robot da Vinci

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe