Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów

Wszystko pod jednym dachem

Rak płuca jest głównym problemem, którym zajmuje się Zespół Oddziału. Prowadzimy także leczenie operacyjne przerzutów nowotworowych do płuc, diagnostykę inwazyjną guzów klatki piersiowej oraz węzłów chłonnych śródpiersia. Cieszymy się dużym zaufaniem pacjentów. Każdego roku w oddziale hospitalizowanych jest ok. 1300 osób.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy oferuje naszym pacjentom najnowocześniejszą diagnostykę, multidyscyplinarne leczenie onkologiczne z dostępem do najnowocześniejszej radioterapii, spersonalizowanego leczenia chemicznego, programów lekowych i badań klinicznych, wszechstronne leczenie wspomagające (psychoonkologia, dietetyka, rehabilitacja, poradnictwo socjalne).

Nowoczesna diagnostyka chorób układu oddechowego i klatki piersiowej

Prowadzimy szybką diagnostykę chorób nowotworowych klatki piersiowej zapewniając dostęp do najnowocześniejszych metod obrazowania: USG, tomografii komputerowej, magnetycznego rezonansu jądrowego, badań izotopowych, pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET-CT) i rezonansu (PET-MR). Prowadzimy pełną diagnostykę endoskopową układu oddechowego: bronchoskopia sztywna, bronchoskopia fiberoskopowa, bronchoskopia AFI, biopsja przezoskrzelowa pod kontrolą bronchosonografii (EBUS-TBNA) i inne.

Małoinwazyjne leczenie operacyjne

W leczeniu chorób narządów klatki piersiowej (układu oddechowego i śródpiersia) stosujemy głównie techniki małoinwazyjne. Aż 80% operacji radykalnych jest wykonywanych tymi metodami. Dotyczy to również metod leczenia radykalnego raka płuca, nowotworów śródpiersia i zmian przerzutowych w płucach. Metody małoinwazyjne (Wideotorakoskopia i VATS) pozwalają naszym pacjentom na szybszy powrót do zdrowia oraz ograniczają poziom odczuwanego bólu pooperacyjnego. Pacjenci nie odczuwają tak silnego bólu, jak przy tradycyjnych zabiegach, zmniejsza się także prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Zespół lekarski Oddziału składa się ze specjalistów chirurgii klatki piersiowej oraz lekarzy specjalistów chorób płuc. Wspólnie przeprowadzamy procedury diagnostyczne i lecznicze. Dwukierunkowe spojrzenie na pacjenta poprawia jakość naszej pracy i wpływa na łagodniejszy przebieg leczenia. Grupa pulmonologów bada parametry oddechowe kandydatów do leczenia operacyjnego, współpracuje przy przygotowaniu pacjenta do operacji, a także dba o niego w przebiegu pooperacyjnym. Grupa wyszkolonych chirurgów klatki piersiowej przeprowadza zabiegi operacyjne nowoczesnymi metodami chirurgii małoinwazyjnej.

Multidyscyplinarne Centrum Raka Płuca (Lung Cancer Centre Bydgoszcz)

Dla zapewnienia pełnej oferty diagnostyki, leczenia operacyjnego, kwalifikacji i przeprowadzenia leczenia onkologicznego (radioterapia, chemioterapia) oraz zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa naszych pacjentów dostosowaliśmy nasze procedury i organizację pracy do wymagań europejskich. Dostosowanie polskich warunków do wymagań certyfikacji Centrum Raka Płuca (Lung Cancer Centre Bydgoszcz) spowodowało wiele zmian organizacyjnych, zakup dodatkowego sprzętu i zatrudnienie nowych pracowników zajmujących się realizacją zadań ośrodka oraz zapewniających pacjentom dodatkowy komfort i fachową opiekę medyczną, socjalną oraz psychoonkologiczną.

Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka płuca

Wspólnie z Zakładem Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum zajmujemy się również realizacją „Program profilaktyki wczesnego wykrywania i zapobiegania raka płuca dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”. Program polega na działalności informacyjno-edukacyjnej, wyjaśnieniu wątpliwości dotyczących profilaktyki raka płuca, udzieleniu porady antynikotynowej, szkoleniu personelu medycznego, pielęgniarskiego oraz pomocniczego w kierunku wykrywalności raka płuca, wykonywaniu badań Niskodawkową Tomografią Komputerową (NDTK) klatki piersiowej, która szybko, bezinwazyjnie i bezboleśnie wykrywa wczesne zmiany w obrębie płuc, a także utworzeniu Centrum Badań Przesiewowych Raka Płuca.

Poradnictwo i opieka ambulatoryjna

Prowadzimy porady ambulatoryjne w Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów. Porady polegają na kwalifikacji do badań diagnostycznych, diagnostyki szpitalnej i leczenia operacyjnego. Zajmujemy się także opieką pooperacyjną naszych pacjentów. Pacjenci operowani z powodu raka płuca pozostają pod naszą kontrolą ambulatoryjną przez okres 5 lat.

Zwiększyliśmy dostęp do poradnictwa ambulatoryjnego otwierając dodatkową Poradnię Pulmonologiczną dla pacjentów z podejrzeniem raka płuca.
Zintensyfikowaliśmy i uregulowaliśmy formalnie doradztwo psychoonkologiczne oraz dietetyczne.

Prowadzimy Poradnię Pomocy Palącym mającą za zadanie prowadzenie multidyscyplinarnej pomocy w rzuceniu nałogu palenia tytoniu.

Dydaktyka

Od 2002 r. na bazie Oddziału funkcjonuje Katedra Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Główne zainteresowania badawcze Zespołu Katedry to zastosowanie badań molekularnych w leczeniu celowanym chorych na raka płuca, tzw. personalizowana onkologia.

Operacje w asyście robota DaVinci

W Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów (drugim oddziale w Polsce) wykonujemy operacje anatomicznej resekcji miąższu płuca u chorych na raka płuca z zastosowaniem systemu robotycznego DaVinci. Zabiegi przy zastosowaniu robota wykonywane są z większą precyzją i dokładnością. Do minimum zmniejszona zostaje śródoperacyjna utrata krwi, z większą dokładnością usuwane są węzły chłonne śródpiersia. Zabieg robotyczny należy do grupy operacji małoinwazyjnych, w efekcie czego ból pooperacyjny jest mniejszy, a pacjent szybciej wraca do normalnego funkcjonowania. Oprócz operacji resekcyjnych płuc robot jest wykorzystywany w zabiegach grasicy i guzów śródpiersia.

Lekarze Oddziału uzyskali certyfikaty upoważniające do przeprowadzenia operacji robotem DaVinci: Dr n.med. Maciej Dancewicz – operator, Dr n.med. Łukasz Żołna – asysta

Warto wiedzieć

Na badanie w Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów i Poradni Pulmonologicznej oprócz papierowej dokumentacji medycznej przynieś także badania obrazowe zapisane na płycie CD

Przychodząc do szpitala na leczenie stacjonarne weź ze sobą całą dokumentację medyczną papierową oraz płyty CD z badaniami obrazowymi.

Przygotuj na kartce papieru wykaz leków stale przyjmowanych
Uzbrój się w cierpliwość. Przeprowadzimy Twoją diagnostykę i leczenie najszybciej jak tylko możemy.

Dodatkowe informacje

Co zabrać ze sobą do szpitala?

 • leki w oryginalnych opakowaniach wraz dokumentację medyczną oraz nagrania płyt z badaniami
 • piżamę,
 • ręcznik,
 • kapcie, klapki pod prysznic,
 • wygodne ubranie bawełniane np. dres,
 • bieliznę osobistą,
 • szlafrok,
 • środki czystości (mydło, szampon, szczotkę i pastę do zębów, dezodorant)
 • przybory toaletowe (grzebień, przybory do golenia itd.)

Co można zabrać?

 • sztućce,
 • kubek,
 • wodę mineralną niegazową,
 • kawę/herbatę,
 • chusteczki higieniczne,
 • środki higieny osobistej (podpaski),
 • książki, czasopisma,
 • telefon komórkowy oraz ładowarkę
Kontakt do Oddziału
Koordynator Oddziału dr n. med. Maciej Dancewicz
Kierownik Katedry prof. dr hab. n. med. JANUSZ KOWALEWSKI
Kierownik Opieki Medycznej mgr Anna Sędłak

Odwiedziny

 • wizyty osób odwiedzających w dniach poniedziałek-piątek w godzinach 14.00-18.00,
 • wizyty osób odwiedzających w dni wolne od pracy i święta w godzinach 10.00-17.00,
 • zalecamy wejście na oddział maksymalnie dwóch osób jednocześnie dla jednego pacjenta,
 • prosimy o wstrzymanie się od odwiedzin osób z objawami infekcji,

Przyjęcie do Oddziału

Izba Przyjęć znajduje się na niskim parterze w tylnej części Budynku Głównego. Z jej usług korzystają osoby skierowane do planowanej hospitalizacji oraz pacjenci leczeni w Centrum Onkologii, u których nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia.

Pacjenci zgłaszający się do przyjęcia powinni mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Po rejestracji w Recepcji Izby Przyjęć chory udaje się do przebieralni, jeśli zachodzi taka potrzeba pielęgniarka/ sanitariusz pomaga choremu przy przebraniu się. Pacjent przekazuje okrycia wierzchnie rodzinie lub pozostawia je na przechowanie w depozycie szpitalnym. Na oddział docelowy chory udaje się sam lub jeśli zachodzi taka potrzeba jest zaprowadzony lub przewieziony przez sanitariusza Izby Przyjęć.

UWAGA!
Szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach przy łóżku chorego, dlatego też wszelkie wartościowe przedmioty (np. pieniądze, biżuteria, karty płatnicze) należy zostawić w domu lub przekazać do Depozytu Rzeczy Wartościowych mieszczącego się w Kasie Centrum Onkologii.

 

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

  Masz pytania? Skorzystaj z formularza

  *Obowiązkowe