Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej

W bydgoskim Centrum Onkologii funkcjonuje największy w Polsce oddział chirurgii onkologicznej specjalizujący się w leczeniu raka jelita grubego tzw. colorectal cancer unit. Rocznie wykonujemy niemal 500 zabiegów tego odcinka przewodu pokarmowego. Zajmujemy się także leczeniem: raka żołądka, przełyku, czerniaka, guzów wątroby i trzustki. Wykonujemy procedury HIPEC oraz termoablacji.

Nowoczesna chirurgia dąży do minimalizowania inwazyjności. W Polsce zabiegi laparoskopowe w leczeniu raka jelita grubego nadal są rzadkością. Tymczasem w naszym szpitalu aż 30 proc. operacji przeprowadzanych jest tą małoinwazyjną techniką.

Zabiegi laparoskopowe dają wiele korzyści. Dzięki nim pacjenci są znacznie mniej narażeni na powikłania i szybciej wracają do zdrowia. Przechodzą zabieg łagodniej, dlatego przebywają w szpitalu krócej. Nie cierpią. Chory może być wypisany, kiedy powróci praca przewodu pokarmowego. Zwykle jest to czwarta, piąta doba – po operacji laparoskopowej, czyli znacznie krócej niż przy tradycyjnym zabiegu. W przypadku metody klasycznej hospitalizacja trwa około 8-10 dni. Co niezwykle ważne dzięki zabiegom laparoskopowym wielu chorym udaje się uniknąć okaleczającej stomii. Wykonanie ultra niskiego zespolenia jelitowo-odbytniczego pozwala w 85 proc. przypadków zachować zwieracze.

W zależności od typu nowotworu, stadium jego rozwoju oraz kondycji Pacjenta, chemioterapia może być albo główną dla danego Pacjenta linią terapeutyczną, ale częścią leczenia skojarzonego z radioterapią i z chirurgią onkologiczną.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość zaproponowania naszym pacjentom dobrowolnego udziału w badaniach klinicznych nowych leków. Są to badania II i III fazy mające na celu potwierdzenie skuteczności preparatu lub zestawu leków w określonym typie nowotworu.

Nasze możliwości

 • Zajmujemy się leczeniem raka jelita grubego we wszystkich stopniach zaawansowania z wykorzystaniem dostępnych na świecie metod leczenia – spełniamy wszystkie kryteria COLORECTAL CANCER UNIT z uwagi na doświadczenie i sprzęt.
 • Wykonujemy zabiegi laparoskopowe okrężnicy i odbytnicy. Operacje techniką TEM- endoskopowe resekcje małych guzów techniką mikrochirurgiczną oraz HIPEC i termoablacje w przypadku zaawansowanych nowotworów jelita grubego z przerzutami do otrzewnej i/lub wątroby.
 • Mamy ogromne doświadczenie w leczeniu nowotworów. Każdego roku operujemy setki przypadków z dobrymi wynikami leczenia w aspekcie wyleczalności i przeżyć 5 letnich oraz jakości życia- 70% przeżyć 5 letnich.
 • Prowadzimy leczenie raka żołądka w oparciu o mapowanie żołądka i układu chłonnego techniką PET-CT, co daje lepsze wyniki leczenia.
Operacje w asyście robota DaVinci

W Oddziale Klinicznym Chirurgii Onkologicznej wykonujemy pełen zakres chirurgii jelita grubego –  okrężnicy i odbytnicy z zastosowaniem systemu robotycznego DaVinci.

Zalety wynikające z tego typu zabiegów to:

większa  precyzja operacji z uwagi na wielokrotne powiększenie obrazu, zdolność narzędzi do naśladowania ruchów ludzkiego nadgarstka, oraz redukcję drżeń ręki chirurga;

– dokładność  preparowania tkanek dzięki trójwymiarowemu systemowi wizyjnemu, dokładne wizualizacje płaszczyzn embriologicznych i możliwość operowania i oddzielenia prawidłowych warstw tkankowych;

– precyzja w wycięciu ważnych z punktu onkologicznego tkanek, trudno dostępnych węzłów       i naczyń chłonnych oraz lepszy margines cięcia mezorektum, oszczędzanie ważnych życiowo struktur i  nerwów;

– mniejsza utrata krwi;

– lepsza rekonwalescencja po zabiegu, szybszy powrót do pełnej sprawności i krótsza hospitalizacja;

– możliwość oceny perfuzji naczyniowej tkanek oraz ukrwienie  zespolenia z wykorzystaniem nowych technologii( ICG – zieleń indocyjaninowa);

– oszczędzanie pęczków naczyniowo-nerwowych, mniejsze ryzyko zaburzeń mikcji w okresie pooperacyjnym oraz problemów z erekcją u mężczyzn;

– większe szanse na zachowanie zwieraczy i wykonanie zespolenia jelitowego w porównaniu do zabiegów klasycznych;

– mniejszy ból pooperacyjny;

– mniejsze ryzyko infekcji ran pooperacyjnych;

Lekarze Oddziału uzyskali certyfikaty upoważniające do przeprowadzenia operacji robotem DaVinci: prof.  dr hab.med. Wojciech Zegarski – operator, dr n.med Bartosz Skonieczny  – asysta.

Dodatkowe informacje

Co zabrać ze sobą do szpitala?

 • leki w oryginalnych opakowaniach wraz dokumentację medyczną oraz nagrania płyt z badaniami
 • piżamę,
 • ręcznik,
 • kapcie, klapki pod prysznic,
 • wygodne ubranie bawełniane np. dres,
 • bieliznę osobistą,
 • szlafrok,
 • środki czystości (mydło, szampon, szczotkę i pastę do zębów, dezodorant)
 • przybory toaletowe (grzebień, przybory do golenia itd.)

Co można zabrać?

 • sztućce,
 • kubek,
 • wodę mineralną niegazową,
 • kawę/herbatę,
 • chusteczki higieniczne,
 • środki higieny osobistej (podpaski),
 • książki, czasopisma,
 • telefon komórkowy oraz ładowarkę

Odwiedziny

 • Rekomenduje się odwiedziny w godzinach  od 14.00-17.30,
 • zalecamy wejście na oddział maksymalnie dwóch osób jednocześnie dla jednego pacjenta,
 • prosimy o wstrzymanie się od odwiedzin osób z objawami infekcji,

Przyjęcie do Oddziału

Izba Przyjęć znajduje się na niskim parterze w tylnej części Budynku Głównego. Z jej usług korzystają osoby skierowane do planowanej hospitalizacji oraz pacjenci leczeni w Centrum Onkologii, u których nastąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia.

Pacjenci zgłaszający się do przyjęcia powinni mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Po rejestracji w Recepcji Izby Przyjęć chory udaje się do przebieralni, jeśli zachodzi taka potrzeba pielęgniarka/ sanitariusz pomaga choremu przy przebraniu się. Pacjent przekazuje okrycia wierzchnie rodzinie lub pozostawia je na przechowanie w depozycie szpitalnym. Na oddział docelowy chory udaje się sam lub jeśli zachodzi taka potrzeba jest zaprowadzony lub przewieziony przez sanitariusza Izby Przyjęć.

UWAGA!
Szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach przy łóżku chorego, dlatego też wszelkie wartościowe przedmioty (np. pieniądze, biżuteria, karty płatnicze) należy zostawić w domu lub przekazać do Depozytu Rzeczy Wartościowych mieszczącego się w Kasie Centrum Onkologii.

 

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

  Masz pytania? Skorzystaj z formularza

  *Obowiązkowe