Programy profilaktyczne

Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia wykonuje badania z zakresu profilaktyki onkologicznej:

  • szyjki macicy – badania cytologiczne – bezpłatne, bez skierowania, są dedykowane dla pań między 25-59 rokiem życia, raz na 36 miesięcy. Osoby z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego są kierowane na badanie kolposkopowe oraz na badanie w kierunku obecności wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). Daje to możliwość wykrycia, nie tylko raka szyjki macicy, ale również zmian przednowotworowych, których leczenie pozwoli zapobiec rozwojowi choroby.
  • piersi – mammografia – bezpłatna, bez skierowania, mogą z niej skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, raz na 24 miesiące. Badanie jest wykonywane również w mammobusie, który dociera do wielu odległych miejscowości w regionie. Wyniki, po niezależnej ocenie przez dwóch specjalistów radiologów, są wysyłane drogą pocztową na adres pacjentki. Pacjentki z nieprawidłowym wynikiem badania są kierowane do tzw. etapu pogłębionej diagnostyki, z wyznaczeniem terminu wizyty, gdzie następuje ewentualne potwierdzenie nowotworowego charakteru zmiany. Badania te w zasadniczy sposób zmieniły sposób leczenia chirurgicznego pacjentek z rakiem piersi – u 70% z nich można przeprowadzić leczenie bez konieczności amputacji piersi.
  • jelita grubego – kolonoskopia – bezpłatna, dla osób mieszkających w województwie kujawsko-pomorskim, od 50 do 65 lat, które, bądź to otrzymały imienne zaproszenie, bądź to zgłaszają się samoistnie. Badanie kolonoskopowe może uchronić przed wystąpieniem raka jelita grubego, dzięki możliwości usunięcia polipów wykrytych w trakcie tego badania. Istnieje możliwość wykonania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym, a środek do przygotowania jelit wręczany jest bezpłatnie.
  • płuca – Niskodawkowa Tomografia Komputerowa klatki piersiowej, bezpłatna, u osób palących bądź z abstynencją nikotynową nie dłuższą niż 15 lat oraz u osób z czynnikami ryzyka rodzinnymi, zawodowymi, zdrowotnymi. Szczegółowe kryteria uczestnictwa w programie podane są na stronie: www.profilaktyka-pluca.pl

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe