22 lutego 2022

Urodziny wielkiego twórcy

Ogromny talent o zadziwiającej intuicji lekarskiej, silny charakter, wytrwały i konsekwentny, bystry obserwator faktów i ich przyczynowych powiązań. Właśnie taki był profesor Franciszek Łukaszczyk. Twórca onkologii klinicznej. Patron Centrum Onkologii  w Bydgoszczy. Wczoraj obchodziliśmy 125 rocznicę jego urodzin.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem prof. Franciszka Łukaszczyka, wspólne sadzenie dębu ku czci patrona oraz uroczysta msza święta z udziałem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka w kaplicy szpitala z poświęceniem relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego, tak pracownicy Centrum Onkologii świętowali urodziny prof. Franciszka Łukaszczyka.

Inicjatorem obchodów jubileuszowych z okazji urodzin patrona jest obecny dyrektor szpitala prof. Janusz Kowalewski, który planuje 21 luty na stałe wpisać w kalendarz ważnych dla Centrum Onkologii uroczystości.

Prof. Franciszek Łukaszczyk był współzałożycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Radowego w Warszawie. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje doświadczenie zdobył m.in. w Institut du Radium w Paryżu u samej Marii Curie Skłodowskiej. Chorował na białaczkę, która była spowodowana transportem oraz ukrywaniem radu w czasie wojny bez odpowiedniego zabezpieczenia, zmarł 19 maja 1956 roku.

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe