30 kwietnia 2024

Zapraszamy do udziału w  seminarium poświęconemu „Radioterapii adaptacyjnej”

Wielkimi krokami zbliża się dzień otwarcia I w Polce pracowni Linac-MR. To niezwykle ważne wydarzenie stanowi  doskonałą okazją do spotkania specjalistów z dziedzin radioterapii i fizyki medycznej.

Już niebawem, bo 14 maja br. w bydgoskim Centrum Onkologii odbędzie się seminarium poświęcone „Radioterapii adaptacyjnej” połączone z otwarciem I w Polsce Pracowni Linac-MR. Gościem specjalnym będzie prof. Filippo Alongi z Werony. Nie zabraknie również wielu polskich autorytetów.

Początek seminarium został zaplanowany na godz. 10.00. Wykłady inauguracyjne poprowadzą prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii oraz prof. Paweł Kukułowicz, konsultant krajowy w dziedzinie fizyki medycznej. Seminarium przeszło pozytywną weryfikację SOWE.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Centrum Onkologii w Bydgoszczy, jako pierwszy ośrodek w kraju, czwarty w Europie zakupiło specjalistyczny sprzęt akcelerator MR, umożliwiający jeszcze dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych. Zintegrowanie akceleratora radioterapeutycznego z tomografem rezonansu magnetycznego pozwoli obserwować dynamikę subtelnych zmian nowotworowych przy pomocy wysokiej rozdzielczości obrazów MR i  na bieżąco modyfikować parametry promieniowania w trakcie terapii – radioterapia adaptacyjna. Technika znajdzie zastosowanie u pacjentów, w przypadku których tkankę nowotworową bardzo trudno odróżnić od prawidłowej bądź względnie szybko zmienia się jest położenie lub kształt.

Zawężenie obszaru napromieniania wyłącznie do guza umożliwi w uzasadnionych przypadkach podanie jednorazowo znacznie wyższej dawki promieniowania (dawka frakcyjna) co przełoży się na zauważalne skrócenie łącznego czasu przeznaczonego na radioterapię (radioterapia hipofrakcjonowana).

Akcelerator "Unity" będzie pierwszym urządzeniem tego typu w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. Centrum Onkologii od wielu lat śledzi doniesienia naukowe związane z radioterapią adaptacyjną i prowadzi własne badania przygotowując się do wdrożenia tej techniki leczenia w pełnym zakresie.

Dla przypomnienia: Umowę na zakup akceleratora zintegrowanego z tomografem rezonansu magnetycznego UNITY zawarto w kwietniu 2023r. Wykonawcą inwestycji jest firma Elekta Polska S-ka z o.o. Kwota inwestycji to blisko 50mln złotych, w 80% finansowania ze środków własnych Centrum Onkologii. Akcelerator UNITY jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce, a Centrum Onkologii w Bydgoszczy  dołączyło tym samym do elitarnego grona światowych klinik oferujących radioterapię adaptacyjną wspieraną przez tomografię MR zrzeszonych w międzynarodowym konsorcjum (MR-Linac Consortium).

Kontakt

Call Center (52) 374 31 10

    Masz pytania? Skorzystaj z formularza

    *Obowiązkowe