Rejestr nowotworów

W Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia działalność prowadzi Wojewódzki Kujawsko-Pomorski Rejestr Nowotworów – Biuro Rejestracji, którego zadaniem jest gromadzenie i analizowanie danych o zachorowaniach i zgonach na nowotwory złośliwe wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Dane te corocznie publikowane są w biuletynie.

Corocznie na podstawie opracowanych danych epidemiologicznych dotyczących zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w województwie kujawsko-pomorskim wydawane są publikacje w postaci biuletynów:


Publikacje adresowane są do lekarzy zajmujących się problematyką onkologiczną, jak również do decydentów i menadżerów w ochronie zdrowia, oraz do władz administracyjnych i samorządowych w naszym regionie.


Wzrost zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe to jeden z głównych problemów zdrowotnych polskiego społeczeństwa. Dlatego walka z rakiem stała się istotnym elementem programu ochrony zdrowia w Polsce.

Działania Rejestru oparte na badaniach populacyjnych są częścią procesów zwalczania raka. Przedstawiają epidemiologiczną sytuację onkologiczną w regionie, zarysowując jej najtrudniejsze problemy.

NARODOWA STRATEGIA ONKOLOGICZNA

Wspomaganie systemu rejestracji nowotworów

OPIS PROJEKTU

Dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce są opracowywane przez WBRN (Wojewódzkie Biura Rejestracji Nowotworów) i przekazywane do KRN (Krajowego Rejestru Nowotworów). Rejestracja danych odbywa się na zasadzie elektronicznego zgłaszania przez jednostki przypadków zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe, poprzez zalogowanie na platformę e-KRN+, znajdującą się na stronie internetowej: https://onkologia.org.pl/pl. Widnieje na niej interaktywna Instrukcja dla lekarza. Logowanie do platformy e-KRN+ wymaga autentykacji poprzez system logowania Login.gov.pl z wykorzystaniem profilu zaufanego. Zgłoszenia tworzone są również automatycznie przez system u świadczeniodawców, którzy zintegrowali swoje systemy informatyczne (HIS) z platformą eKRN+.

Od 1 października 2024 r. zgłaszanie nowotworów odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Przekazywanie danych z wykorzystaniem formularzy zgłoszenia w wersji papierowej, w związku z procesem cyfryzacji zgłoszeń nowotworów do rejestru, dopuszczalne było do dnia 30 września 2024 r. (Rozp. MZ z dnia 30 marca 2023 r. zmieniające rozp.w sprawie KRN Dz U. 2023 poz. 661).

W zakresie elektronicznego zgłaszania przypadków zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe i terminowego ich przesyłu, Wojewódzkie Biura Rejestracji Nowotworów są zobowiązane do ustawowych szkoleń lekarzy i personelu medycznego.

Nadzór merytoryczny nad przebiegiem procesu rejestracji i przetwarzania danych prowadzi Krajowy Rejestr Nowotworów, a prowadzenie rejestracji jest uwzględnione w programie badań statystycznych realizowanych w ramach ustawy o statystyce publicznej, prowadzonej przez GUS.

Cel projektu:

Celem projektu pn. „Wspomaganie systemu rejestracji nowotworów” jest poprawa funkcjonowania obecnego systemu gromadzenia danych o chorobach nowotworowych w Polsce w tym, jakości publikowanych danych.

  1. utrzymywanie wysokiej jakości danych dotyczących rejestracji nowotworów w obrębie województwa,
  2. ciągła aktualizacja danych w celu uzyskania jak największej kompletności wojewódzkiej bazy,
  3. coroczna terminowa publikacja danych w formie elektronicznej (biuletyn).

Zadania do realizacji:

Weryfikacja i opracowywanie danych – wprowadzanie i weryfikacja nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe obejmujące następujące działania:

  1. weryfikacja umiejscowienia nowotworu,
  2. weryfikacja postaci histologicznej,
  3. weryfikacja stopnia zaawansowania,
  4. uzupełnienie vital status przypadków zachorowań (konieczne do analizy przeżyć),
  5. uzupełnienie populacji wg płci, wieku i jednostek administracyjnych (konieczne do naliczania współczynników i wskaźników),
  6. opracowanie raportów dotyczących epidemiologii nowotworów, w tym rocznego biuletynu zachorowań i zgonów na poziomie wojewódzkim w formie elektronicznej (raporty wojewódzkie).
  7. weryfikacja, czy jednostki wywiązują się ze sprawozdawczości w zakresie przekazywania danych do KRN.

Grupy docelowe:

Projekt skierowany do lekarzy i personelu medycznego podmiotów leczniczych oraz władz administracyjnych i samorządowych, menedżerów w ochronie zdrowia, w celu przeanalizowania sytuacji zdrowotnej na poziomie wojewódzkim i podjęcia strategicznych decyzji poprawiających sytuację lecznictwa onkologicznego.

Efekty projektu:

Oczekiwanym efektem projektu jest przede wszystkim poprawa kompletności
i jakości zbiorów przypadków zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe oraz przybliżenie się do wskaźników europejskich w zakresie 5-letnich przeżyć chorych na te rodzaje nowotworów, które mają największy udział w strukturze zgonów
z przyczyn nowotworowych w Polsce.

Dofinansowanie ze środków budżetu państwa:

  • Rok 2021 – 231 000,00 zł
  • Rok 2022 – 260 200,00 zł
  • Rok 2023 – 337 100,00 zł
  • Rok 2024 – 388 500,00 zł

        Kontakt

        Call Center (52) 374 31 10

          Masz pytania? Skorzystaj z formularza

          *Obowiązkowe